Vladimír Kůrka
Vladimír Kůrka
autor: Archiv Ústavního soudu ČR

Vladimíru Kůrkovi vyprší v polovině prosince mandát ústavního soudce. Poté se vrátí na Nejvyšší soud, kde před svým nástupem k Ústavnímu soudu pracoval téměř deset let. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal oznámil, že jej pak od Nového roku jmenuje do čela občanskoprávního a obchodního kolegia.

„Vím, že se mohu plně spolehnout na organizační schopnosti Vladimíra Kůrky. Vážím si jeho dlouholeté práce v české justici. Z Ústavního soudu se jistě vrátí s dalšími zkušenosti, kterých bude moci ve své funkci v čele Občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu využít," uvedl Šámal. Kůrka je odborníkem na občanské právo, zaměřuje se především na procesualistiku, bytové právo, restituce a výkon rozhodnutí či exekuce.

Současnému předsedovi kolegia Františku Ištvánkovi měl mandát vypršet na konci září, kolegium ale povede až do konce roku. „František Ištvánek vyhověl mé žádosti a kolegium povede až do konce letošního roku, aby zajistil v organizaci práce kontinuitu až do doby, kdy se funkce ujme Vladimír Kůrka, na jehož příchod čekáme,“ vysvětlil Šámal.

K výměně došlo na začátku září i v čele trestního kolegia Nejvyššího soudu. Stanislava Rizmana, který byl předsedou přes dvacet let, vystřídal ve funkci František Púry. Personální změny si po letech vyžádala novela zákona o soudech a soudcích, která časově omezila mandáty předsedů obou kolégií.