Tomáš Vrána
Tomáš Vrána
autor: Petr Melničuk

Odvolání Tomáše Vrány z úřadu požadoval v květnu ministr spravedlnosti Robert Pelikán a podal na něho kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Vrána se nyní rozhodl sám rezignovat.

„Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě. Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není těmto snahám příznivě nakloněna,“ řekl ke své rezignaci Tomáš Vrána.

Exekutorská komora vypíše na uvolněné místo na přerovském exekutorském úřadě výběrové řízení. Tomáš Vrána bude činnost exekutora vykonávat až do konce března 2016, kdy uplyne zákonná lhůta po rezignaci.

„Svůj mandát budu vykonávat s maximálním nasazením až do dne, kdy úřad předám svému nástupci. Předání úřadu je vzhledem ke stovkám tisíc rozpracovaných exekučních kauz mimořádně náročné a vyžaduje několikaměsíční důkladnou přípravu,“ dodal Vrána.

Exekutorský úřad v Přerově vedl Tomáš Vrána od roku 2001. Od té doby se stal asi nejznámějším exekutorským úřadem v Česku s vysokým číslem úspěšně vymožených pohledávek. Úřad aktivně působí po celé ČR, dvě třetiny exekucí realizuje na Moravě a 30 procent na území Čech. Aktuálně má úřad na 200 zaměstnanců.