Ústavní soud, ilustrační foto
Ústavní soud, ilustrační foto
autor: HN – Zuzana Šmajlerová

Napadenou vyhlášku, která má být účinná od začátku srpna, připravilo ministerstvo spravedlnosti s cílem zamezit insolvenčním správcům ve zřizování fiktivních provozoven. Zavedlo proto pro správce povinnost být na pobočce alespoň jeden den v týdnu, a to po celou dobu úředních hodin.

Podle některých senátorů jsou ale zmíněné povinnosti v rozporu s insolvenčním zákonem a ministerstvo překročilo své pravomoci, když k jejich zavedení použilo vyhlášku, tedy podzákonný předpis. Opatření navíc podle nich nenaplňuje zamýšlený cíl a naopak může vést k vytváření klientelistické sítě mezi soudci a správci. Celkem 21 z nich proto podalo k Ústavnímu soudu návrh na zrušení sporných částí vyhlášky.

Iniciativu senátorů uvítala Asociace insolvenčních správců. „Povinná osobní přítomnost insolvenčního správce v každé jedné jeho provozovně nemá praktické opodstatnění. Naopak omezuje výkon činnosti insolvenčního správce mimo kancelář spočívající mj. v zjišťování a zajišťování majetku dlužníků a v realizaci jeho prodeje,“ řekl její prezident Daniel Ševčík.