Data o právní negramotnosti

Většina Čechů je právně negramotná. Tak zní výsledek nedávného průzkumu mezi více než pětadvaceti tisíci lidmi. že v českém právu nemají dostatečné znalosti, připouští 61,5 procenta z nich, a dokonce o 6 procent víc tázaných přiznává, že svá práva nejsou schopni na základě svých znalostí obhájit.

Alarmující je ale další část výzkumu, kdy téměř 46 procent respondentů uvedlo, že někdy ustoupili ze svých práv a nároků vinou strachu z případného sporu či obavy z vysokých nákladů na právní služby. A to i přesto, že se domnívali, že jsou v právu! Smutnou statistiku dokládá fakt, že téměř čtvrtina lidí má v případě jakéhokoli soudního sporu největší obavu z nevymahatelnosti práva v českém soudnictví.

Data o kriminalitě

Podle údajů Nejvyššího státního zastupitelství bylo loni zahájeno trestní stíhání proti 103 590 fyzickým osobám a 139 společnostem. V 6 procentech případů je pak soudy obvinění zprostily a v 0,17 procenta trestních věcí vrátily případy státnímu zástupci k došetření.

I když jde ve výsledku "jen" o 1,6 procenta, bylo loni zbytečně ve vazbě 49 osob. Celkem chtěli státní zástupci poslat do vazby 4195 lidí. Soudy jim přikleply o necelých 600 méně.

Data o ignoraci

Česká obchodní inspekce provedla v letošním prvním pololetí 350 kontrol internetových obchodů. V téměř 80 procentech pak inspektoři zjistili porušení práva a rozdali 225 pokut za milion korun. Hlavní prohřešek? Klamavé obchodní praktiky - jako je neposkytnutí informací či uvedení zavádějících informací.

 

Autoři: Jaroslav Kramer