Proč jste téměř po osmnácti letech odešel z Allen & Overy?

Jan Myška: Bylo to opravdu dlouhé působení na jednom místě, v lidském životě skoro dosažení dospělosti. Vážím si toho, že jsem mohl v Allen & Overy působit téměř od počátku existence samostatné kanceláře v České republice, nicméně v posledních letech jsem cítil, že pro účely svého dalšího úspěšného působení v oblasti advokacie budu potřebovat nějakou změnu. Nový impulz k aktivitě v trochu jiném typu kanceláře. Zažil jsem období růstu i stagnace, období nabírání i snižování počtu lidí. Když jsem si téměř před rokem pokládal otázku, zda je můj cíl zůstat stále na stejném místě, dospěl jsem jednoznačně k závěru, že potřebuji novou výzvu.

Proč zrovna teď? Nebyly na to vhodnější příležitosti? Třeba právě když se snižovaly stavy...

Jan Myška: Byly horší doby. A tato mi přišla jako dobrá. Kanceláři se dařilo velice dobře. Po mnoha letech snahy se podařilo vytáhnout korporátní praxi pražské kanceláře do prvního bandu ve světovém direktoráři Chambers. K mému pocitu spokojenosti pomohlo i ocenění jako nejlepší mezinárodní firma v rámci žebříčku Právnická firma roku a úspěchy v dalších anketách a hodnoceních. Kombinace těchto faktorů mě utvrdila v tom, že je dobré odcházet v okamžiku, kdy se kanceláři daří a je na výsluní. Je to lepší moment než opouštět kancelář, když se jí nedaří.

Měl jste i vy podobné důvody, když jste před čtyřmi lety opouštěl Clifford Chance?

Tomáš Rychlý: Je to trochu jiná historie. Clifford Chance jsou úžasná firma, ale prostor růstu pro seniorní advokáty je tam relativně omezený. Vnímal jsem proto Wolf Theiss jako obrovskou příležitost pro profesní růst. Kromě toho jsem chtěl klientům nabízet dobré regionální pokrytí a sektorovou specializaci. Zajímala mě energetika a jedním z mých prvních kontaktů byl Zoltán Faludi, vedoucí partner budapešťské kanceláře, který má obrovské renomé a je jedním z nejlepších advokátů specializujících se na energetiku.

Váš profesní růst pak byl docela rychlý. Přibližně během roku jste se stal řídícím partnerem pražské kanceláře. Takže firma neměla před vaším příchodem silné zázemí vedoucích osobností?

Tomáš Rychlý: To bych nechtěl komentovat. Byla to spíš věc příležitosti a je to věc osobního vývoje.

Proč jste se ale rozhodli jít do zavedené kanceláře a nevytvořit něco vlastního?

Tomáš Rychlý: Pokud chce člověk zůstat v dobré profesionální kondici, potřebuje interakci s kolegy z jiných států a možnost pohybovat se v mezinárodním prostředí. Rozvíjíme kontakty s globálními firmami, jsme jejich velmi častým partnerem. Jde o významné kanceláře ze Spojených států, Spojeného království či například Německa. Poskytujeme jim komfort ve středoevropském regionu, obsloužíme často několik jurisdikcí najednou. Můj kontakt s londýnskými právníky je dnes daleko frekventovanější než dříve.

Lokální praxe na to tedy nemá?

Tomáš Rychlý: Je to jiný typ práce. V takovém typu praxe je zejména větší podíl práce v českém jazyce, menší podíl v anglickém. Menší kontakt s rodilými mluvčími, méně práce na špičkových mezinárodních transakcích, a tedy i poněkud jiný profesní rozvoj. Samozřejmě je tam na druhou stranu méně problémů s interakcí a méně byrokracie. Ke špičkové komerční advokacii dnes, v době globalizace, ale jistě patří mezinárodní aspekt. Druhou věcí je region. Dnes a denně vidím, že se region výborně prodává - hlavně Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česko. Klienti chtějí prostě vidět kompletní pokrytí.

Proč vy jste nešel do své kanceláře?

Jan Myška: Velice to odpovídá Tomášovu vnímání. Možnost založit si vlastní kancelář tady byla, je a bude vždy. Upřímně řečeno jsem neměl obavu o klienty, ale nechtělo se mi ztratit mezinárodnost a nevyužít to, co jsem se při svém dlouholetém působení v mezinárodních kancelářích naučil. Bylo by mi zatím líto, kdyby to přišlo vniveč.

Nechce se mi věřit, že byste zrovna vy ztratili kontakt s cizinou.

Jan Myška: Asi by tam kontinuita mohla být. Na druhou stranu si nedělám iluze. Řada mezinárodních klientů, přestože mají vztah s českým advokátem, vnímá používání mezinárodní firmy jako nutnost. Je to pro ně významné. Bylo by mi líto, dokud mám chuť se do něčeho nového pustit, nesnažit se působit tam, kde je zázemí a kde je extrémně zajímavá mezinárodní klientela.

Je tedy v dnešní době reálné založit si vlastní kancelář a nebýt jen lokální?

Tomáš Rychlý: Pokusy tu jsou, ale musíte řešit věčné dilema. Lokální kancelář může být členem volnější mezinárodní sítě nebo asociace. Velký problém ale je, jak zajistit konzistenci, kvalitu a jednotný přístup ke klientům v jednotlivých jurisdikcích. Upřímně, není to jednoduché ani pro naši firmu. Vyžaduje to dennodenní úsilí, velmi úzkou a intenzivní interakci kolegů. Je zcela nezbytné investovat mnoho času a úsilí do rozvoje spolupráce právníků, hlavně na seniorní úrovni. Jsem velmi skeptický, když se jedná o volnější sdružení. Pokud není jednotný management firmy, jsem skeptický k integraci firmy.

Má tedy lokální praxe smysl?

Tomáš Rychlý: Do lokální praxe lze odejít kdykoli. Je to relativně snadné. Potřebujete počítač, stůl, právní informační systém a můžete začít praktikovat. Pokud máte praxi ze špičkové firmy, klientelu si zachováte či naleznete. Ale proč to dělat? Je to tak trochu na důchod anebo když člověk potřebuje polevit. Můžete si to velmi svobodně regulovat. Když se ale chci udržet ve velmi dobré profesní kondici a pracovat pod tlakem, zůstanu v mezinárodním prostředí.

Jan Myška: Souhlasím s tím, co říkal Tomáš. Kromě interakce, komunikace a kontaktů je právě ten tlak a pocit odpovědnosti vůči ostatním spolupracovníkům důvod, proč neopouštět svět mezinárodních advokátních kanceláří. Nedělám si totiž iluze, že by mě dostatečně motivovalo k velkým výkonům sedět na židli ve své vlastní kanceláři.

Navíc pak v lokální praxi bývá i jiná úroveň příjmů.

Tomáš Rychlý: Peníze nejsou na naší úrovni seniority stoprocentní motivace.

Jan Myška: Není to primární v momentě, kdy víte, že máte díky svému předchozímu působení obstarány základní potřeby pro sebe a rodinu. Jde spíš o vybalancování svého vlastního pocitu spokojenosti a radosti z toho, co děláte.

Proč tedy Wolf Theiss?

Jan Myška: Tomáš byl jeden z prvních, kterým jsem sdělil úmysl opustit Allen & Overy. A při zvažování mého dalšího působiště hrál obrovskou roli lidský faktor. S Tomášem se známe dlouho a velice si ho vážím po lidské i profesní stránce. Možnost vedení kanceláře spolu s ním pro mě byla jedním z hlavních rozhodovacích momentů při zvažování nabídek, kterých bylo k mému příjemnému překvapení poměrně víc, než jsem očekával. Nyní jsem opravdu nesmírně spokojen, potkal jsem mnoho šikovných a talentovaných lidí a těším se na spolupráci s nimi.

Takže to je nutný předpoklad úspěchu?

Tomáš Rychlý: Pokud chci být seriózní a špičková komerční firma na trhu, potřebuji špičkové korporátní právo a to je Jan Myška. Korporát je základ komerční praxe a to vám řekne i bankovní právník nebo právník specializující se třeba na pracovní právo. Bez solidní korporátní praxe a bohatých lokálních kontaktů se buduje velmi těžko. Pak už tu jsou butikové firmy, což je sám o sobě životaschopný koncept. Je ale otázka, nakolik to může fungovat jen na čistě českém trhu. Já osobně jsem skeptický.

Kdybyste si každý za sebe mohl vybrat jeden mezinárodní žebříček, kde byste chtěli být, který by to byl?

Tomáš Rychlý: To je jasné - Chambers. Jsou nejprestižnější.

Jan Myška: Taky bych řekl Chambers, ale spíš z toho důvodu, že jsou nejvíce viditelní. Jsou každým nejvíce citovaný direktorář. Kdybyste mi dal ještě jednu možnost, byl by to Legal 500. Nad rámec možná ILFR. Ale to je maximální trojka mezinárodních direktorářů, které jsou brány vážně a v potaz. Nedávno jsme byli dotazováni, zda by tu byl prostor pro další systém oceňování. Já si myslím, že ne. Agentur, které nabízí hodnocení a jsou připraveny zasílat krásné "tombstony" za 500 liber, je mnoho. Nemá to už vypovídací hodnotu.

Co vlastně ta tři mezinárodní ocenění vypovídají?

Tomáš Rychlý: Uvedu vám to na příkladu. Když přijde klient a řekne, že potřebuje právní radu v Africe nebo centrální Asii, kde nemám mnoho zkušeností a osobních kontaktů, tak se zeptám kolegů ve firmě. Případně kolegů z jiných kanceláří. Nejlepší je vždy osobní doporučení. Pak si ale pro srovnání otevřete Chambers, Legal 500 a prolistujete to. Nevěříte tomu jako slovu božímu, ale dá vám to ilustraci. Je to etalon, který berete s určitou rezervou, ne nekriticky. Víte, že to hodnotí někdo z Londýna, kdo má například do Kazachstánu daleko a nemusí tu lokalitu znát. Je to ale nezávislé srovnání, které dělají lidé s poměrně vysokou integritou. Nejde si to jednoduše koupit.

Setkali jste se s tím, že by se někdo objevil v mezinárodních publikacích a ve skutečnosti na to neměl?

Jan Myška: Nemyslím si, že bych někdy viděl v těchto direktorářích jméno kanceláře, s kterým bych zásadně nesouhlasil. Všechny kanceláře, které se tam objevují, k tomu mají důvod. Doporučení nebo jejich zařazení a umístění vychází z kvality podání a reportovaných transakcí, na kterých působily. Vychází to samozřejmě i z toho, co si o vás myslí trh a kde jsou ostatní účastníci trhu komfortní s podporou vašeho umístění. Spíš si ale myslím, že hodnotící proces je hodně rigidní a konzervativní. Trvá to několik let, než k nějaké změně dojde. Přestože korporátní praxe Allen & Overy byla vždy silná, trvalo asi deset let postoupit z třetího do prvního bandu v Chambers. Viděl jsem také, že na trhu docházelo ke změnám a objevovaly se docela progresivní a dynamické tuzemské kanceláře, které se v mezinárodních adresářích vůbec neobjevily.

A je to i naopak. Velké kanceláře, které viditelně ztrácí, tam zůstávají.

Jan Myška: Přesně tak. Když někdo ztratil dech, trvalo několik let, než se to projevilo.

Jak ale poznat, kdo je aktuálně dobrý?

Tomáš Rychlý: Rád se spolehnu na osobní doporučení a informace z první ruky.

Jan Myška: Jedna z věcí, které ve mně občas vyvolávají pochybnosti, je, nakolik je přístup k určitému trhu konzistentní. Analytici provádějící průzkum se velice často mění, je tam opravdu velká fluktuace. Dávám rozhovory do Chambers ohledně českého trhu posledních 13 let a myslím, že jsem za tu dobu mluvil snad s 10 různými lidmi.

Tomáš Rychlý: Na druhou stranu jsou nezávislí a mají odstup od trhu. To je také dobré. -


Část rozhovoru vyšla v týdeníku Ekonom.


JAN MYŠKA

Jan Myška je odborníkem na obchodní právo, zaměřuje se zejména na oblast fúzí a akvizic. Spolupracoval na velkých privatizačních projektech a podle mezinárodního žebříčku Chambers je předním poradcem v oblasti M&A. Téměř osmnáct let působil v mezinárodní kanceláři Allen & Overy.


TOMÁŠ RYCHLÝ

Specialista na energetiku a bankovnictví začínal s Janem Myškou v Allen & Overy. Po čtyřech letech přešel do české kanceláře Vyskočil, Krošlák & spol. Poté opět zamířil do mezinárodních vod, a to do Clifford Chance. V roce 2011 přešel do Wolf Theiss, kde se krátce nato stal managing partnerem. Externě vyučuje na PRF UK.


Je dobré odcházet v okamžiku, kdy se kanceláři daří a je na výsluní.

Možnost založit si vlastní kancelář tady byla, je a bude vždy.


FOTO: JIŘÍ KOŤÁTKO

Související