Její pomyslná chapadla se táhnou od nejnižších soutěží a dorostenců až po ta nejvyšší patra. A dokonce to vypadá, že by do ní mohly být zapleteny kromě sázkařů či sportovců samotných nově i nejznámější světové značky. Inu, fotbalové zápasy generují miliardy.

V korupčně sportovním trendu se Česko rozhodně nedrží oproti světovému dění pozadu. Kauz u nás bylo víc než dost. Jasným důkazem tohoto "národního sportu" je dnes již lidové "Ivánku, kamaráde!". Podvádělo se kvůli sázkám, umístění týmů, dotacím i kvůli přímému obohacení či jen pro výhru.

V korupci ve fotbalu máme prostě letitou praxi. První větší kauza se stala už v roce 1978. Druholigová Vlašim musela sestoupit. O tři roky později poslal soud za mříže funkcionáře Příbrami. Jeden z nich, Jaroslav Houška, pak v 90. letech napsal knihu s názvem "Fotbal na prodej". Uvádí ji jako pro nezasvěceného šokující, jinak běžnou záležitost. Rozebírá v ní uplácení, podivné nákupy hráčů nebo černá konta fotbalových bossů. Jeden ze čtenářů knihy ji pak komentoval slovy: "Musím konstatovat, že ty nefér aktivity, které se v knize popisují, jsou jen slabý odvar toho, co jsem poznal v českém fotbalu v dalších letech." Změnilo se něco od té doby?

Každá nová korupční kauza ve sportu sice silně otřese společností, málokdo se ale reálně zeptá, jestli jde s prohnilostí ve sportu něco opravdu udělat. Někdy se sice zmobilizujeme, jako v případě dva roky staré iniciativy deníku Sport "Červená fotbalovým kmotrům", ve výsledku si ale tak maximálně posteskneme, že tím sport ztrácí svého ducha. A jdeme na pivo.

Související