Mohli bychom si zároveň položit další otázku: kdo by vlastně měl vést, a hlavně reálně rozjet vymodlené Speciální státní zastupitelství? Klíčem k odpovědi na obě otázky může být jméno Lenky Bradáčové. Se svými profesními úspěchy je jednou z nejlogičtějších a nejočekávanějších osob ucházejících se o post vedoucího "Speciálu". Dokonce je její angažmá až tak smysluplné, že by snad bylo pochopitelné, kdyby se "nějak zařídilo".

Podle návrhu zákona o státním zastupitelství budou všechny výběrové komise hodnotící kandidáty na vedoucí státní zástupce pětičlenné. Dva zástupce tam pošle ministr spravedlnosti a dva pak ten, kdo ministrovi návrh na jmenování dotyčného vedoucího státního zástupce podává. Posledního člena komise jmenuje nejvyšší státní zástupce.

U krajského státního zástupce a u vedoucího "Speciálu" ministrovi přitom návrh posílá nejvyšší státní zástupce. Rozložení sil v komisi tak bude 3:2 pro šéfa žalobců. Ministr sice nemusí jeho výsledný návrh (podložený hodnocením komise) přijmout, ale pouze by se tím dostal do patové situace. Náhoda?

Jaroslav Kramer, šéfredaktor měsíčníku Právní rádce

Autoři: Jaroslav Kramer