Ilustrační foto: Brigáda
Ilustrační foto: Brigáda
autor: archiv HN

Dohod o provedení práce můžete uzavřít najednou, kolik chcete, ale u jednoho zaměstnavatele nesmí celkový rozsah práce přesáhnout 300 hodin ročně. Dohodu byste měli dostat na stůl k podpisu písemně a měla by v ní být konkrétní doba kontraktu, třeba od dubna do září. Měla by v ní být také konkrétně vymezena vaše práce nebo pracovní úkol a plánovaný rozsah práce - tedy jestli to bude oněch plánovaných 100 nebo 200 hodin. Chybět nesmí ani sjednaná odměna. Její horní výše není nijak omezená, ale když přesáhne 10 tisíc měsíčně, musí se platit zdravotní, sociální, nemocenské a daně jako u klasického pracovního poměru. Povinnost platit odvody se vztahuje i na případy, kdy uzavřete s jedním zaměstnavatelem více dohod současně a součet měsíčních odměn z dohod přesáhne 10 tisíc korun. Platby odvádí částečně zaměstnavatel a částečně vy. Odměny z dohody se samozřejmě daní. Vzhledem k aktuálnímu nastavení srážkové a zálohové daně budou vaše odvody ve výši 15 procent.

Dohoda skončí několika způsoby. Typicky tak, že se se zaměstnavatelem dohodnete anebo daný úkol, třeba montáž oken, splníte. Ve smlouvě je navíc možné upravit i jiný způsob ukončení: třeba výpovědí, okamžitým ukončením či jednostranným odstoupením. Před podpisem smlouvy se tak na podobná ustanovení zaměřte, abyste pak nebyli překvapení.

V praxi se setkáte s tím, že budou dohody upravené tak, aby se obešly zákonné limity a platily se menší odvody. Třeba dostanete k podpisu smlouvu s odměnou do 10 tisíc s tím, že vám reálně bude zaměstnavatel posílat více. To je ale protizákonné.

Článek vyšel v časopise Ekonom 7. května.

Autoři: Jaroslav Kramer