Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
autor: HN – Jiří Koťátko

Údaje o svém finančním hospodaření zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj zpětně k začátku roku. „Připojujeme se k politice zvýšení transparentnosti a otevřené komunikace. Informace o uzavřených smlouvách, objednávkách a fakturách jsou od dnešního dne dostupné na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Jedná se o důležitý vstřícný krok směrem k veřejnosti, která má nyní možnost seznámit se, jak hospodaříme s veřejnými financemi,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj je tak dalším úřadem, který údaje o hospodaření zpřístupňuje. Naposledy v půlce března začalo data zveřejňovat také ministerstvo spravedlnosti, které na svém webovém portálu publikuje seznamy všech zaplacených faktur od roku 2009 a přehledy smluv od roku 2011.

„V České republice je sice již několik let v účinnosti zákon o svobodném přístupu k informacím, ten však v zásadě počítá s tím, že úřady poskytují informace pouze na žádost. Mým cílem je tento přístup otočit. Chceme zájemcům o dění v justici a nejenom jim nabídnout data v koncentrované podobě, tedy na jednom místě a ve formátu, který umožní jejich další zpracování,“ uvedl tehdy ministr spravedlnosti Robert Pelikán.