Helena Válková, ANO
Helena Válková, ANO
autor: ANO 2011

Odstupující ministryně Helena Válková končí ve funkci po 13 měsících. „Myslím, že jsem za ten rok pro rezort spravedlnosti udělala maximum možného. Můj nástupce by měl již zahájené reformy dále prosazovat. Jakmile se uzdravím, budu pokračovat ve své práci v Poslanecké sněmovně,“ uvedla po rezignaci Válková, která se momentálně léčí ze zápalu plic.

Během působení Válkové na ministerstvu spravedlnosti začaly přípravy na tzv. technické novele nového občanského zákoníku a byly vytvořeny pracovní skupiny pro nový trestní řád a pro nový občanský soudní řád. Ministryně také předložila návrh nového zákona o státním zastupitelství, který se však setkal s kritikou odborné veřejnosti a nyní se přepracovává. Kromě toho na jejího nástupce čekají rozpracované novely například exekučního řádu, insolvenčního zákona, trestního zákoníku nebo zákona o výkonu zajištění majetku a věcí v trestním řízení.

Pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše je podle jeho slov jediným kandidátem na uvolněnou funkci ministra spravedlnosti Robert Pelikán. Ten v současnosti vykonává funkci prvního náměstka ministryně.