Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
autor: HN – Tomáš Škoda

Otázka, na níž respondenti odpovídali zněla, zdali mají důvěru v příslušného vrcholného představitele justičních a policejních orgánů. V pomyslném souboji se o důvěru veřejnosti utkali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, ombudsmanka Anna Šabatová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Účastníci ankety pak měli na výběr čtyři možné odpovědi - ano, spíše ano, spíše a ne.

"Ze zkoumaných osobností má nejvyšší důvěru veřejnosti předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Důvěřuje mu dvoutřetinová většina občanů (odpovědi ano a spíše ano, pozn. red.). Třípětinová většina lidí důvěřuje nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému, předsedkyni Nejvyššího soudu Ivě Brožové a ombudsmance Anně Šabatové důvěřuje mírně nadpoloviční většina veřejnosti," uvedla tisková zpráva oznamující výsledky výzkumu.

Jak zpráva dále upozornila z dlouhodobého hlediska důvěra v Rychetského stoupá. Oproti stejnému průzkumu v prováděnému v roce 2009 si polepšil o 13 procent. O čtyři procentní body si oproti minulému roku polepšila také Iva Brožová.

Šabatová a Tuhý se vzhledem ke krátkému působení ve funkcích dočkali srovnání se svými předchůdci. Bývalý veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský se těšil podstatně vyšší důvěře obyvatel, než současná ombudsmanka Šabatová. Podle průzkumu z roku 2013 mu důvěřovalo 70 procent lidí, Šabatové pak 54 procent.

Policejní prezident Tomáš Tuhý má pak dle výsledků ankety naprosto totožnou důvěru jako Martin Červíček, který v době loňského průzkumu šéfoval policii.

STEM prováděla výzkum na reprezentativním vzorku více než tisíce obyvatel starších osmnácti let.