Hazard - ilustrační foto
Hazard - ilustrační foto
autor: HN – Radim Beznoska

"Současná právní úprava neodpovídá praxi vyspělých evropských zemí, hazard se vymkl kontrole a stát každoročně přichází o miliardy. Cílem navrhovaných změn je především zajištění vysoké ochrany občanů před patologickým hráčstvím, omezení počtu heren, zkvalitnění státního dozoru a řádné zdanění všech forem hazardu," kometoval nový předpis ministr financí Andrej Babiš.

Zákon počítá s tím, že všichni provozovatelé hazardu by museli být vedení v cetrálním registru, kde by docházelo k jejich kontrole. "Tím bude zajištěna globální a nepřetržitá kontrola herních a finančních dat realizovaných prostřednictvím těchto zařízení a dojde k eliminaci praní špinavých peněz prostřednictvím hazardu," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Podle ministerstva by mělo dojít také k legalizaci působení zahraničních subjektů na českém internetu. Odhadované úniky na daních kvůli faktickému toku peněz do zahraničí údajně přesahují jednu miliardu korun.

Zákon by měl také zavést větší pravomoci pro obce už v rámci procesu udělování povolení k provozu hazardu. Ministerstvo by mělo nově pouze dohlížet na "technickou stránku věci" a obce by měly možnost určit, zdali daný subjekt na svém území chtějí.

Další podstatné změny resort financí shrnul následovně:

Eliminace a předcházení negativním dopadům spojených s provozem heren - Omezení počtu heren v přepočtu na počet obyvatel obce, stanovení maximálního počtu povolených koncových zařízení technické hry a příslušných herních limitů.

Zrušení provozoven se zvláštním provozním režimem – Automaty a jiné technické hry bude možné provozovat pouze v kasinech či hernách, nikoliv však již v restauračních zařízeních či jiných provozovnách se zvláštním provozním režimem.

Vyloučení hazardu z dalších oblastí – hernu nebo kasino nebude možné provozovat v budovách vlakových a autobusových nádraží, oblastech památkové rezervace a v sousedství stanovených budov.

Striktní rozlišení kasína a herny z důvodu zamezení obcházení zákona - v kasinu musí být umožněna živá hra minimálně u třech hracích stolů, a to po celou provozní dobu.

Zavedení tzv. sebeomezujících opatření – vedle celé řady jiných opatření zodpovědného hraní zákon upravuje možnost sázejícího stanovit si sebeomezující opatření formou stanovení maximální výše sázky a prohry za zvolené časové období a dále maximální možnou dobu účasti na hře.

Rejstřík osob vyloučených z účasti na hazardních hrách – z účasti na jakékoliv hazardní hře budou vyloučeny osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi, dále osoby, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, nebo ty, které o zápis do rejstříku dobrovolně požádají.