Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
autor: HN – Matej Slávik

Kolem obou pozic se přitom v posledních měsících točila mediální pozornost. Oběma bývalým předsedům skončilo funkční období na konci letošního září a ministerstvo spravedlnosti proto vypsalo v červnu výběrové řízení. Z něho vzešel vítězně pro Brno Milan Bořek a pro Ústí nad Labem Jan Veselý.

Právě Veselého ale odmítl Zeman jmenovat kvůli jeho údajným špatným výsledkům v čele mělnického soudu a nedostatečné kvalifikaci. Výsledek konkurzu ministerstvo vzápětí zrušilo a vypsalo nové řízení, které vyhrál bývalý soudce pražského Vrchního soudu Luboš Dörfl.

Do soudního regionu opředeného zvěstmi o vazbách na organizovaný zločin přichází s vizí zefektivnění severočeského soudnictví, které se dlouhodobě drží na chvostu statistiky délky soudního řízení.

Jmenování Bořka naopak nebylo příliš hektické, ovšem do Brna přichází s podobnou výchozí pozicí jako Dörfl. Navíc jeho předchůdce Jaromír Pořízek čelí trestnímu stíhání kvůli předražené výstavbě brněnského justičního paláce. Ze stejného důvodu ho ministryně Helena Válková odvolala z funkce, ale Pořízek proti rozhodnutí podal rozklad a do funkce se začátkem září vrátil.