Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
autor: HN – Lukáš Bíba

Jmenovité hlasování ve výborech a prodloužení doby mezi druhým a třetím čtením ve sněmovně ze 72 hodin na dva týdny. To jsou největší změny, které přináší novela jednacího řádu Poslanecké sněmovny přijatá dolní komorou parlamentu.

Hlavním důvodem přijetí se staly z minulosti nechvalně známé "přílepky" k zákonům a nekoncepční změny příjímaných předpisů na poslední chvíli. "Rekonstrukce státu a její členové dlouhodobě upozorňovali na nebezpečné 'přílepky' k zákonům, které rozhodují o miliardách veřejných prostředků nebo zcela mění zákon bez řádné analýzy a průvodní zprávy. Příkladem je problematická sKarta, která byla ukryta ve stostránkovém 'přílepku' schváleném za pět dní," komentovala přijetí zákona Rekonstrukce státu.

Zmíněná doba mezi druhým a třetím čtením by podle schválené verze, která nyní putuje do Senátu, mohla být výjimečně zkrácena až na jeden týden. Nyní ji lze omezit ze 72 na 48 hodin.

Ze zápisu o jednání výboru mezi druhým a třetím čtením by mělo být nově také dohledatelné, kdo navrhoval jednotlivé pozměňovací návrhy. Navíc ke každému návrhu bude muset příslušný výbor vydat své stanovisko. Zásadní změnu by také měla přinést možnost navrhovatele zákona "stáhnout" projednávaný předpis bez souhlasu sněmovny až do okamžiku závěrečného hlasování.

Návrh novely vzešel z povolební poslanecké iniciativy, kdy ho předložilo k projednání 47 poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL.