V Praze se kongres společnost AIJA uskuteční vůbec poprvé a Právní rádce je jeho mediálním partnerem. Podrobnosti o průběhu této několikadenní události sdělil v rozhovoru advokát Štěpán Holub, který je jedním z organizátorů akce.

Můžete stručně představit vaší organizaci a Kongres AIJA? Co je jeho hlavním cílem?

Kongres organizuje mezinárodní organizace AIJA, která sdružuje právníky s věkovým omezením do 45 let, a kteří mají zájem budovat a rozvíjet svoji kariéru v oblasti mezinárodního práva. AIJA každý rok pořádá kolem 20 seminářů na nejrůznější témata. Výroční kongres, který bývá organizován v srpnu, je vždy největší akcí v příslušném roce, a tak tomu bude i letos.

Smyslem je setkávat se, navázat pracovní i přátelské kontakty s ostatními a vzájemně si předávat zkušenosti, které každý právník nezbytně potřebuje. V akademickém programu kongresu jsou zahrnuta témata z oblasti mezinárodního práva soukromého, ale nechybí ani semináře věnující se rozvoji praktických dovedeností právníků, získávání klientů a komunikace s nimi. Kongres lze shrnout jako kombinaci vysoce kvalitního akademického programu, unikátní možnost networkingu a přátelského prostředí.

Kolik lidí se účastní takové akce? Z jakých zemí přijíždějí?

Kongresů se účastní zpravidla kolem 500 právníků z celého světa. Tak tomu bude i v Praze. Nejvíce účastníků přijíždí ze zemí západní Evropy a obou amerických kontinentů. Podle zemí bude na pražském kongresu patrně nejvíce švýcarských právníků.

Letošní ročník je už 52., hostila už Praha tuto akci v minulosti?

V Praze je kongres AIJA úplně poprvé. V zemích střední a východní Evropy byl kongres zatím jen jednou, a to v Budapešti v roce 2009. Kongres AIJA bude po kongresu International Bar Association (IBA) druhou největší mezinárodní právnickou akcí v Praze vůbec.

Součástí programu jsou workshopy a semináře, o které je největší zájem?

Každý den probíhají zároveň dva až tři semináře a každý si určitě dokáže vybrat oblast, která je mu blízká.  Dle počtu přihlášených bude v Praze patrně největší zájem o seminář "Personal Branding 2.0", který je v těsném závěsu následován seminářem na téma role advokátů v mezinárodních arbitrážích.

Jak tyto semináře a workshopy probíhají?

Organizátory jednotlivých částí programu jsou právníci, členové AIJA, se specializací na danou oblast práva. Ti pak vybírají světové odborníky v daných oblastech, kteří přednáší samostatně nebo v rámci panelových diskusí. Tak je často možné porovnat zkušenosti s danou problematikou mezi odborníky z různých zemí.

V zásadě se používají dva základní formáty: working session, která připomíná spíše přednášku a dále workshop, který je více interaktivní a kde jsou zapojeni i posluchači. V Praze bude kromě toho běžného programu po dobu celého kongresu probíhat řetěz krátkých seminářů věnujících se osobnímu rozvoji a networkingu.

Související