Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud
autor: HN - Ivan Ryšavý

Filip Dienstbier jako jediný z kandidátů zatím nepůsobil ve funkci soudce. Od roku 2008 však zastává místo člena Legislativní rady vlády ČR jako odborník na správní právo a právo životního prostředí a zároveň spolupracuje s Ústavním soudem jako asistent ústavního soudce Vladimíra Sládečka. Baxa tak podle informací na webu NSS, ze kterých vychází tato zpráva, zvažuje obrátit se na ministryni spravedlnosti s podnětem k podání návrhu prezidentu republiky na jmenování soudcem s následným přidělením k výkonu soudnictví u Nejvyššího správního soudu.

Jana Brothánková působí jako předsedkyně senátu správního soudnictví Městského soudu v Praze. 1. ledna 2014 byla Brothánková dočasně přidělena k výkonu soudnictví u NSS. Baxa tak chce v jejím případě podat ministryni spravedlnosti návrh na trvalé přeložení k Nejvyššímu správnímu soudu.

Dočasně byl k výkonu soudnictví u NSS přidělen také Tomáš Foltas. Foltas od roku 2011 vykonává funkci místopředsedy Krajského soudu v Brně pro úsek správního soudnictví. I v jeho případě chce předseda NSS podat ministryni spravedlnosti návrh na trvalé přeložení k Nejvyššímu správnímu soudu.

Své názory budou všichni tři kandidáti plénu Nejvyššího správního soudu prezentovat 21. května.

 

Autoři: Denisa Žilová