Komise se skládá ze soudců, státních zástupců, advokátů i akademiků. Jednou z nejvýraznějších postav tělesa je profesor Pavel Šámal.

"Od roku 2010 máme účinný trestní zákoník, ale stále nám chybí odpovídající právní úprava pro trestní řízení. To je dnes stále poměrně komplikované a zdlouhavé. Systém trestní justice není schopen zvládnout některé velmi závažné formy kriminality a potýká se i s běžnou kriminalitou. Řada trestných činů zůstává nepotrestána nebo je potrestána se značným zpožděním. Na formální aspekty dokazování se kladou příliš vysoké nároky, což znemožňuje usvědčit skutečné pachatele trestných činů. Nový trestní řád nebude všelékem, nicméně napomůže k lepší vymahatelnosti práva a ke zrychlení trestního řízení," řekla k rekodifikačním aktivitám ministryně spravedlnosti Helena Válková v tiskové zprávě.

Podle informací ministerstva by rekodifikace měla přinést například tom, že hlavní líčení by mělo probíhat zásadně veřejně a mělo by mít výchovný efekt. Dále má "nový zákon také výrazně zvýšit aktivitu procesních stran, posílit postavení státního zástupce při výkonu dozoru v přípravném řízení, zavést procesní odpovědnost státního zástupce za neprovedení důkazů v potřebném rozsahu prokazujících vinu obžalovaného v řízení před soudem či lépe chránit práva poškozených," stojí v tiskové zprávě.

Válková počítá, že návrh nového procesního kodexu by měla vláda dostat k projednání do konce příštího roku.

Související