Nařízení EU č. 181/2011 o právech cestujících v autobusové a autokarové dopravě přiznává cestujícím autobusem podobná práva, jaká mají cestující v letecké nebo železniční dopravě. U cest delších než 250 km zavádí nařízení povinnost k náhradě celého jízdného nebo k přesměrování cesty v případě zrušení spoje nebo zpoždění o více než dvě hodiny. Totéž platí i při překročení míst k rezervaci. V případě, že dopravce svou povinnost nesplní a cestujícímu nenabídne jednu ze dvou variant, má cestující právo domáhat se náhrady škody ve výši 50 % ceny jízdenky a náhrady jízdného v plné výši.

U cest, které jsou vzdálenější než 250 km a trvají déle než tři hodiny, mají cestující v případě zrušení nebo zpoždění o více než 90 minut také nárok na lehké jídlo, stravu, občerstvení, popřípadě také na ubytování. Nařízení dále zavádí nárok na odškodnění v případě úmrtí nebo zranění v důsledku dopravní nehody nebo v případě ztráty či poškození zavazadel. Výše odškodnění může dosáhnout až 1200 euro za zavazadlo, v případě úmrtí nebo zranění až 220 tisíc euro za cestujícího.

Kromě nároků na kompenzaci zavádí nařízení například také zákaz diskriminace osob se zdravotním postižením. Ty mají nárok na poskytnutí bezplatné pomoci na terminálech i v autobusech a v případě nehody jim přísluší finanční náhrada ztráty či poškození jejich vybavení a pomůcek umožňujících pohyb.

„Díky tomuto nařízení EU se práva cestujících rozšiřují i na autobusovou a autokarovou dopravu. EU je nyní první částí světa, kde platí ucelený soubor práv cestujících pro všechny druhy dopravy,“ uvedl Siim Kallas, místopředseda Evropské komise odpovědný za dopravu.

Související