Vaše kancelář působí na českém trhu 20 let. Jak se za tu dobu proměnila?

Samozřejmě významně. Začínala v podstatě ve dvou advokátech a postupně se rozrůstala.V posledních třech letech došlo k největšímu růstu kanceláře, dospěla do stávajícího počtu 33 advokátů a koncipientů a dvou daňových poradců. Ten růst nebyl skokový, ale spíše kontinuální.

Je to optimální stav, nebo máte představu, že se kancelář bude ještě rozšiřovat?

Ten stav je vyhovující. Samozřejmě se snažíme kancelář budovat tak, aby byla zachovávána struktura, která je optimální. Každá kancelář by měla tvořit určitý trojúhelník, s rameny pokrytými dostatečným počtem seniorních advokátů a mladších advokátů a základnou tvořenou koncipienty. Koncipienty nabíráme každoročně. Kancelář se sice nebrání nabírání nových mladých talentů, nicméně nevidím situaci na tuzemském právním trhu v posledních letech tak, že by nás měla přimět zamýšlet se nad nějakou významnou expanzí a dramatickým zvýšením počtu právníků.

Vyprofilovaly se nějak hlouběji i právní specializace, kterým se věnujete? Kancelář se historicky věnuje zejména oblasti bankovnictví, financí a korporátní praxe.

Více jsme se zaměřili na spornou agendu, na soudní spory, arbitráže a investiční spory. Jinak zůstává naším zaměřením standardní korporátní právo, fúze a akvizice, financování, akviziční financování. V tomto se asi zaměření kanceláře v průběhu let příliš nezměnilo. Samozřejmě se ale změnil typ práce. Kancelář se v 90. letech podílela na většině privatizací, dlouhodobě zastupovala Fond národního majetku, v jiných případech jsme pracovali i pro kupující privatizovaných společností. S koncem privatizačního období se typ práce změnil, nicméně fúze, akvizice a sekundární prodeje nebo prodeje soukromých firem pokračovaly a pokračují pořád. Tento typ práce tvoří jádro korporátní praxe, kterou mám na starosti.

Co je pro vás důležité, když vybíráte nového člověka do kanceláře?

Pochopitelně právní znalosti, které prověřujeme při pohovoru. Je to proces poměrně komplexní, každý adept prochází několika koly. Nejprve mu dáváme právní text, který by měl zrevidovat nejen po právní stránce, ale i po jazykové. Podmínkou je samozřejmě bezchybná znalost angličtiny. Pokud uspěje, prochází dalšími koly pohovoru s námi, partnery kanceláře. Při těch hledíme nejen na právní znalosti, ale i na tzv. soft skills, které můžeme vysledovat. To znamená, jakým způsobem by uchazeč zapadl do kanceláře a jaké má odhodlání k práci. Tedy zda mu způsob práce, kterou tady máme, bude vyhovovat a on bude vyhovovat těm, co už v kanceláři jsou.

Jak probíhá spolupráce s pobočkami kanceláře v jiných zemích?

Je velice čilá. Řada transakcí, kterými se zabýváme, není izolována na území ČR. To znamená, že jsme zapojeni do řady transakcí zahrnujících více jurisdikcí, které jsou koordinovány z Prahy, nebo jsou řízeny z jiné kanceláře a my v rámci transakce také působíme a doplňujeme lokální prvek. Typicky při nějaké větší akvizici, jež se odehrává na úrovni mateřských společností v zahraničí, které mají své dceřiné společnosti v České republice, působíme jako poradci buď prodávajícího, nebo kupujícího při due dilligance na dceřiné společnosti v České republice.

Cestují vaši čeští advokáti nebo koncipienti do zahraničí?

Máme zavedený program zahraničních stáží, který je ale spíše pro advokáty a nikoliv pro koncipienty. Na šestiměsíční bázi existuje možnost působit zpravidla v londýnské kanceláři. Naši advokáti, kteří se zabývají soutěžním právem a evropským právem, působili už také v bruselské kanceláři, nebo třeba ve Frankfurtu.

Jaký je o to zájem?

Zájem je poměrně velký. Nedivím se tomu, naopak to podporuji. Myslím si, že to je velice vítaná změna působit v jiném prostředí, s jinými lidmi a seznámit se s jiným druhem práce a mít potom porovnání s tím, jak funguje jiná naše kancelář. Přináší to mnoho pozitivního nejen pro tu konkrétní osobu, ale i pro naši kancelář. Tento člověk pak totiž může přijít s určitými nápady, má srovnání a může poukázat na to, co se děje tam a co neděláme tady a co by mohlo naši činnost vylepšit.

Je ale nutné vyrovnat se se specifiky národního práva...

Je jasné, že člověk s tuzemským právním vzděláním nemůže v zahraniční kanceláři působit v naprosto stejném stupni jako třeba domácí právník stejné seniority. Mnohem univerzálnější je to právě v oblasti bankovnictví, financí, projektů, kde se více vychází ze standardizované dokumentace. I když vytváříme bankovní dokumentaci v České republice, v řadě případů se smlouvy řídí anglickým právem nebo právem státu New York.

Na letošním globálním setkání všech partnerů, které proběhlo v květnu, jste řešili i problematiku nových trhů. Jak je vnímáte?

Většina nových trhů, které se teď otvírají, jsou od nás velmi vzdáleny, takže nemohu říct, že bych přesně věděl, jak ten který konkrétní trh vypadá, ale otevření jakékoliv kanceláře v jakékoliv nové jurisdikci předchází velmi dlouhý a pečlivý proces zvažování všech aspektů. Berou se v potaz i regulatorní aspekty, které bohužel v některých zemích světa stále neumožňují působení zahraničních právních firem. Takovým typickým příkladem je Indie. Předmětem firemního zájmu jsou zejména asijské země. Nejnověji byla otevřena naše kancelář ve Vietnamu.

Předpokládám tedy, že expanze bude pokračovat?

Věřím, že růst bude pokračovat, i když tempo se možná zvolní. Firma se zaměřuje na nové trhy, takže předpokládám, že tohle není konečný počet kanceláří. Konkrétnější ale být nemohu.

JUDr. Jan Myška, Ph.D.

Partner Allen & Overy (Czech Republic) LLP

- do kanceláře nastoupil v roce 1997, - partnerem se stal v roce 2002,

- v letech 1993-1997 působil v kanceláři Altheimer & Gray,

- zaměřuje se na oblast obchodního práva, fúze a akvizice

 

"Kancelář se sice nebrání nabírání nových mladých talentů, nicméně nevidím situaci na tuzemském právním trhu v posledních letech tak, že by nás měla přimět zamýšlet se nad nějakou významnou expanzí a dramatickým zvýšením počtu právníků."


Foto Archiv Allen & Overy

Související