Před nedávnem zvolili podnikatelé změnu zákona o zaměstnanosti postihující praktikování švarcsystému nejhorším legislativním počinem roku. Včera uspořádala v Brně Hospodářská komora XXIV. celorepublikový sněm, kterého se zúčastnil i Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí ČR.

„Nechceme být šikanováni úředníky, kteří kontrolují nelegální zaměstnávání,“ řekl na sněmu prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. S tvrdými postihy nelegálního zaměstnávání nejsou podnikatelé spokojeni. Právní oddělení Hospodářské komory připravuje novou koncepci, tzv. modifikovaný systém. Předložit ho chce Ministerstvu do jednoho měsíce. Mezi navrhovanými novinkami figuruje rovněž tzv. elektronická pracovní knížka, která má být odpovědí na požadavek, aby měl každý pracovník u sebe svoji smlouvu.

Současně Hospodářská komora sleduje a vyhodnocuje postupy inspektorátu. „Postihy inspektorátu práce jsou velmi tvrdé a vadí nám především arogantní chování úředníků při kontrolách,“ upozornil Petr Kužel.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek upozornil, že eliminovat práci na černo je v zájmu všech. Stejně jako řešení problému neodvádění sociálního a zdravotního pojištění či daně z příjmu. Řeč se nakonec stočila i k potřebě pružnějšího zákoníku práce a tématu pracovních povolení pro cizince. Kužel nakonec k celé věci řekl: „Diskuse s námi musí probíhat jako s nejsilnějším zastupitelem podnikatelské sféry této země.“

Autoři: Lucie Trojanova