Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na osm podnikatelů převážně arabského původu kvůli podezřelým transakcím. Je možné, že obchodníci finančně podporovali mezinárodní teroristické organizace. Osm podnikatelů figuruje v sedmi kauzách. Tři případy sice policie pro nedostatek důkazů odložila, ve zbylých čtyřech však vede rozsáhlá vyšetřování. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

"Na základě prověřování finančních transakcí podezřelých z možné podpory terorismu jsme skutečně v sedmi případech podali trestní oznámení," potvrdil listu analytik ministerstva financí Karel Korynta. Podle analýzy ministerstva se lidé, kteří jsou podezřelí z kontaktů s teroristy, snaží přes Česko "vyprat" špinavé peníze.

Také zvláštní útvar finanční policie podle svého šéfa Vladimíra Zimmela prošetřuje jeden případ pohybu peněz spojených údajně s terorismem.

Ministerstvo financí policii podle nejmenovaného zdroje MfD upozornilo například na dva arabské podnikatele, kteří pro arabskou klientelu zajišťují péči v severomoravských Lázních Darkov a v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. "Jejich klientela jim platí neúměrně vysoké částky," řekl zdroj. Další trestní oznámení se týká jejich českého komplice. I přes jeho účty plynou miliony za "lázeňské služby".

Jeden Arab, který má trvalé bydliště ve Velké Británii, údajně zase přes účty v českých bankách přelévá desítky milionů korun do Indonésie. Ministerstvo prý upozornilo i na jednoho obchodníka , který si u zdejší firmy objednal zbraně a ventilátory. Zaplatil vysokou zálohu, ale zboží si dosud neodebral, odvolává se list na svůj zdroj.

Tři odložené případy se týkaly obchodování s leštěnými kameny a skleněnými perlami a převodů peněz ze směnáren, píše deník. Korynta dodal, že jeho útvar od útoků na New York a Washington v roce 2001 prověřoval účty asi tisícovky lidí. V několika případech dospěl k podezření, že účet patří mezinárodně hledaným teroristům. Kvůli neúplným údajům je toto podezření ovšem obtížné potvrdit, uzavírá list.

Související