Ceny, za které státem řízené nemocnice nakupují léky, jsou dnes tajné. Jsou to přitom nákupy za miliardy korun ročně. Stává se, že firmy dodávají stejné balení léku do jedné nemocnice dvakrát dráž než do jiné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se rozhodl tuto praxi změnit a získat tak nástroj, který by pomohl státu kontrolovat, zda jsou peníze na léky vynakládány efektivně.

Ředitelům těchto nemocnic nařídil, aby v registru smluv zveřejňovali ceny za jednotlivá balení léčiv. Šéfové nemocnic se ale ocitli ve dvojím ohni. Farmaceutické firmy jim poslaly dopisy, v nichž je varují, že pokud ceny zveřejní, přestanou jim léky dodávat nebo je zdraží. Mohlo by se to týkat stovek druhů léků třeba i pro onkologické či neurologické pacienty.

"Ukládám zveřejňování u všech pořizovaných léčivých přípravků a zdravotnických prostředků, a to okamžitě," napsal před třemi týdny ministr Vojtěch všem státním nemocnicím v dokumentu, který mají HN k dispozici. Jeho pokyn vyvolal ostrou reakci farmaceutických firem. Například Fakultní nemocnici Motol se ozvalo deset největších výrobců originálních léků. "Poslali striktní požadavky nezveřejňovat jednotkové ceny," uvedla mluvčí Motola Pavlína Danková. "Firmy jako důsledek zveřejňování uvádějí, že buď zvednou ceny léků na obvyklou západoevropskou úroveň, nebo přestanou léky dodávat úplně, neboť je prodají na trzích s vyšší cenovou hladinou." Výrobci a distributoři také podle ní mohou vymáhat škodu po vedení nemocnic.

Postup firem je podle ministra Vojtěcha agresivní: "Takovou rétorikou se s nimi určitě bavit nebudeme a musíme hledat nějaké řešení. Oni používají určité výhrůžky, my to riziko musíme vyhodnotit." Podle ministra není možné, aby stát neměl kontrolu nad nákupy léků ve svých nemocnicích za miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění. Zároveň ale přiznává, že se tlaku farmaceutických firem obává. Připouští proto, že by výsledkem chystaného jednání s firmami mohla být dohoda, že ceny nakupovaných léků budou známy jen jeho úřadu. "Některá rizika jsou reálná a v tom případě by mohlo dojít k poškození nemocnic či pacientů. A to není mým cílem," říká Vojtěch.

Dopisy od výrobců léků dostaly všechny státní nemocnice. Například Fakultní nemocnice Ostrava už začala jednotkové ceny léků zveřejňovat, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze se na to chystá. "Připravujeme k tomu speciální software," říká mluvčí nemocnice Filip Brož.

Firmy se zveřejňování brání tím, že údaje o cenách léků jsou obchodním tajemstvím. Ceny léků v Česku jsou výrazně nižší než v západoevropských zemích, i proto je firmy nechtějí zveřejňovat. Bojí se, že by to mělo negativní dopad na jejich byznys na Západě.

Michal Bláha, zakladatel projektu Hlídač smluv, ale považuje argumenty firem za výmluvu. Poukazuje na to, co by zveřejněním cen vyšlo najevo: "Ukázalo by se, že firmy dodávají do jedné nemocnice stejný lék dvojnásobně dráž než do druhé. Také by se plně odkryla výše slev, jež firmy poskytují některým nemocnicím, které je pak ale pojišťovně nepřiznají." Pojišťovny tak někdy proplácejí více peněz, než kolik nemocnice za léky skutečně zaplatila.

Na tento problém také loni poukázal Nejvyšší kontrolní úřad. Zjistil, že například balení stejného léku Avastin na rakovinu prsu nakupovala jedna státní nemocnice za 15 620 korun, kdežto jiná nemocnice za 30 953 korun. Jména nemocnic ale zůstala tajná.

Podle právníků nemocnice ceny zveřejnit mohou. "Myslím si, že kdyby se spor dostal k soudu, měly by nemocnice šanci spor vyhrát, protože to je veřejná instituce, která hospodaří s veřejnými penězi, a těžko lze po ní chtít, aby informace tajila," říká například právník Ondřej Dostál, který se na oblast zdravotnictví specializuje.

Související