Na konci července ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že už po několikáté odkládá zavedení elektronických náramků pro vězně − nový termín pro zavedení od ministerstva nepadl. Nový ministr Jan Kněžínek v rozhovoru pro HN minulý pátek řekl, že náramky budou spuštěny ještě letos. K odkladu podle něj došlo pouze kvůli potřebě dořešit technické nejasnosti.

"Náramky spustíme poměrně brzy. Pokud nenastane nějaký fatální problém, který neočekáváme, náramky budou ještě letos," říká Kněžínek, který si stejně jako jeho předchůdci slibuje od náramků snížení tlaku na personál věznic.

A to hlavně kvůli tomu, že se značně sníží počet vězňů s mírnějšími tresty, kterým se výkon trestu může změnit na domácí vězení. Další odsouzení by tak do domácího vězení nastoupili rovnou od soudu. Druhý nejpřísnější trest hned po odnětí svobody je v zákoně ukotvený už od roku 2010. Bez náramků pro vězně však nemohl být pořádně uveden v platnost.

"K odkladu jsme přistoupili kvůli tomu, aby se vyřešily poslední technické obtíže a nejasnosti," dodává ministr Kněžínek s tím, že se nedávno sešel i se zástupci firmy SuperCom, jež má zavedení elektronických náramků na starosti, a problémy spolu řešili.

Ministerstvo chtělo provoz náramků spustit letos v červenci. Vybrat dodavatele technologie trvalo státu osm let. Za pořízení technologie a za šestiletý provoz monitorovacího centra zaplatilo ministerstvo 93 milionů korun. Smyslem dálkového monitorování vězňů je, aby zmizely jejich namátkové kontroly, které provádí úředníci probační a mediační služby. Kromě toho budou náramky hlídat i některé obviněné, kteří by jinak skončili ve vazební cele.

"Přínosné na tom bude, že vězeň bude v domácím prostředí a nebude hrozit to, co se může stávat, že se ve vězení naučí nějaký další nešvar, který ještě neuměl. Je to velmi důležité i z hlediska normálního fungování takových lidí," vysvětluje přínosy ministr. A věří, že samotní soudci budou alternativní trest domácího vězení využívat u méně závažných provinění často.

Probační a mediační služba spolu s ministerstvem spravedlnosti vypsaly v posledních letech pět tendrů na dodání náramků. Všechny skončily neúspěšně. Z šestého vzešla firma SuperCom, s níž byla podepsána smlouva loni v září.

Někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který se stáhl z politiky, věřil, že náramky budou v plném provozu už na přelomu zimy a jara letošního roku. Později ministerstvo uvádělo, že se tak stane "v jarních měsících". Při dubnových interpelacích ve sněmovně odhadl Pelikán start ostrého provozu "do měsíce, do dvou", v poslední verzi úřad uváděl letošní červenec.

Související