Paní Daně se při cestě po Německu uvolnil zubní můstek. Měla sjednané cestovní pojištění, a tak počítala s tím, že ošetření v cizině jí pojišťovna bez problémů zaplatí. Zavolala tedy na asistenční linku, aby ohlásila pojistnou událost a zeptala se, jak má postupovat. "Na lince mi řekli, že se na zubní náhrady pojištění nevztahuje," vzpomíná paní Dana a dodává: "Byl to šok a zoufalství." Zubařské ošetření, které potřebovala, by v Německu vyšlo až na několik stovek eur. Tolik ale ze svého platit nechtěla, a tak se nakonec nechala ošetřit až po návratu doma v Česku.

Případ paní Dany není ojedinělý. "Klienti se orientují dle ceny pojištění a spokojí se s tím, že jsou 'nějak' pojištěni. Do čtení pojistných podmínek se jim nechce, a tak se vlastně neseznámí s tím, jak pojištění vůbec funguje a zda bude krýt pojistné události, jejichž vznik pojištěný předpokládá nebo jichž se obává," říká Ondřej Rejman, konzultant společnosti EUCS, která pomáhá spotřebitelům řešit spory s pojišťovnami. Teprve když dojde k pojistné události, diví se klienti, že pojišťovna nechce platit, ačkoliv tak činí v souladu se smlouvou a pojistnými podmínkami.

Zubní protézy a náhrady přitom patří mezi typické výluky z cestovního pojištění napříč pojistným trhem. "Pojišťovny ani nenabízejí možnost speciálního připojištění takového typu stomatologické péče," upozorňuje finanční poradce společnosti Partners Josef Uchytil.

Na stejné potíže mohou cestovatelé ale narazit i v dalších případech. Nepojistitelné jsou třeba také ženy ve vysokém stupni těhotenství − typicky od 27. týdne. "Obecně platí, že pojištění se sjednává pro případ nahodilé události. Ve vysokém stupni těhotenství je možná návštěva lékaře spíše pravděpodobná," vysvětluje Jiří Cívka z AXA pojišťovny.

Chcete na dovolené skákat padákem? Připojistěte se ještě před odjezdem. Dodatečně uzavřená připojištění pojišťovny neuznávají.

To ale neznamená, že by těhotné ženy na cestách zůstaly zcela bez ochrany. Pojišťovny jim z pojistky zaplatí ošetření při úrazech nebo potížích, které nejsou spojeny s těhotenstvím. A i v případě těhotenských potíží klientkám poradí například s tím, na jaké zdravotnické zařízení se mají v cizině obrátit nebo jak mají postupovat při komunikaci se zahraničními lékaři.

Na sport myslete předem

Důkladně pročítat pojistné podmínky by měli také lidé, kteří v zahraničí plánují sportovat. Na běžné sporty, jako je cyklistika nebo lyžování, se pojistky obvykle vztahují. U náročnějších a nebezpečnějších aktivit, jako je například parašutismus nebo potápění pod ledem, si už ale lidé budou muset připlatit. Univerzální seznam sportů, které běžné cestovní pojistky nekryjí, přitom neexistuje, každá pojišťovna má jiné podmínky.

Při sjednávání pojistky by tak měli příznivci adrenalinových sportů s pojišťovnou vždy konzultovat, jakou aktivitu chtějí v zahraničí dělat. "Buď zaplatíte o trochu víc peněz a budete mít i tohle riziko kryté, anebo nezaplatíte nic, protože se dozvíte, že to, na co se chystáte, pojišťovna vůbec nekryje. Ale budete vědět, na čem jste," radí mluvčí Allianz Václav Bálek.

Připlatit si předem experti doporučují i v případě, že si před odjezdem na dovolenou turisté nejsou ještě úplně jisti, že se do adrenalinového sportu nakonec pustí, ale vážně o něm uvažují. "Některé pojišťovny neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace. Brání se tak případným pojistným podvodům, tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události," uvádí analytik neživotního pojištění Broker Consulting Filip Hubený.

Speciální připojištění na rizikové sporty si budou muset lidé pořídit také v případě, že se chtějí v zahraničí účastnit sportovních soutěží nebo na ně trénovat. Toto pravidlo přitom platí mnohdy i pro zcela nenáročné sporty. U pojišťovny Allianz jsou to například i kulečník nebo kuličky.

Ani milion nemusí stačit

Pozornost je při sjednávání cestovního pojištění potřeba věnovat i pojistným limitům. "Někteří lidé se spoléhají jen na cestovní pojištění sjednané k platebním kartám. To ale zahrnuje jen velmi základní služby a limity a je dobré tak na jednodenní nákupní výlet do sousedních zemí, a ne na 14denní aktivní dovolenou," upozorňuje Hubený.

Univerzální návod, jak vysoký by měl správný limit pojistky být, ale neexistuje. Roli hraje především to, kam člověk cestuje. "Například USA a Kanada jsou extrémně drahé destinace. Máme zkušenost, že i relativně obvyklé zlomeniny, které však vyžadují operaci, vyjdou s transportem zpět až na tři miliony korun," říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Roli přitom nehraje jen vzdálenost. I v rámci relativně malé Evropy mohou být rozdíly v cenách propastné. K zemím s dražší zdravotní péčí patří také například Švýcarsko.

Naopak třeba na Slovensku se neplatí za ošetření v ambulanci ani za pobyt v nemocnici nebo léky poskytnuté během hospitalizace. Nenáročný turista si tam tak mnohdy vystačí jen s kartičkou zdravotní pojišťovny. V rámci EU totiž platí, že lidé s ní mají nárok na zdravotní péči za stejných podmínek, jaké má občan, který je v dané zemi doma.

Jenže i na Slovensku je zpoplatněný třeba výjezd horské služby. Když bude turistu v Tatrách zachraňovat vrtulník, může se cena zásahu počítat i ve stovkách tisíc korun. A pokud tam Čech nemá uzavřenou cestovní pojistku, bude ho muset zaplatit ze svého.

Připraveno ve spolupráci s měsíčníkem Právní rádce.

Související