V pražském kostele Sacre Coeur se konalo vyhlášení sedmého ročníku ocenění Podnikový právník 2018, které pořádá Unie podnikových právníků ve spolupráci s mediálním domem Economia. Deset osobností si odneslo ceny celkem v sedmi odborných kategoriích.

Letošní novinkou byla cena za oblast Compliance, která zahrnuje širokou agendu prevence proti nežádoucím jevům a protiprávnímu jednání v rámci společnosti. Ať už v oblasti ochrany osobních údajů, etických pravidel, nebo předcházení trestní odpovědnosti.

"Když už se firma agendou compliance zabývá, tak je to zpravidla podnikový právník, kdo ji má v pracovní náplni," vysvětluje význam této oblasti Patrik Bureš, jehož tým metodicky zastřešuje právní agendu celého koncernu ČEZ.

Ocenění v této kategorii získaly hned čtyři právničky, Drahomíra Brejchová z L´oreal, Vanda Kellerová z T-Mobile, Klára Novotná ze společnosti Novartis a Miroslava Rybová z Agrofertu. Právě podle Rybové jsou pro podnikové právníky nejen v oblasti compliance náročné časté změny právních předpisů a řada výkladových problémů.

"Změny v právní úpravě postrádají koncepčnost a často dochází k neřešitelným situacím, kdy existuje několik názorů na postup v konkrétním případě, čekat na to, jak se ustálí výklad, jak je mnohdy doporučováno, však není možné," říká Rybová.

Z poradce manažerem

V kategorii Občanské právo zvítězil ředitel úseku právní služby v České spořitelně Petr Liška. Ten od roku 1999 působí také na katedře obchodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a patří k předním českým odborníkům na obchodní, občanské a finanční právo. "​Interní právník musí být snadno dostupný, znalý pracovních postupů a záměrů podnikatele a plně respektující firemní kulturu," popisuje Liška klíčové vlastnosti firemního právníka.

"Dnes se vedle odborných a jazykových znalostí více než v minulosti předpokládá, že podnikový právník zná byznys, ve kterém jeho společnost podniká," dodává k tomu Martin Laur z pojišťovny Kooperativa. Interní právník je dnes podle něj více manažerem − poradcem, který společnosti poskytuje širší pohled na problém než jen ten ryze právní.

Cenu v kategorii Procesní právo si odnesl Miroslav Mrázek z Českých radiokomunikací. Během své kariéry se věnoval na akademické půdě srovnání českého a francouzského práva a působil také jako advokát v kanceláři Císař, Češka, Smutný. Posledních osm let pracuje jako firemní právník, v současnosti pak má na starosti mimo jiné spornou agendu radiokomunikací.

"Je mnohem těžší spor konstruktivně ukončit, než jej vyvolat," říká Mrázek.

Podnikovým právníkem 2018 v kategorii Správní právo se stal Vlastimil Diviš, vedoucí odboru Právní služby společnosti ČEPS. Expert na stavební právo, právo nemovitostí a energetické právo je aktivní i na mezinárodní úrovni, kde působí ve stálé právní skupině evropské asociace provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E.

Česko-slovenské spojení a nadějné talenty

Pravidelnými kategoriemi ocenění jsou Podniková právní kancelář a Samostatný podnikový právník. Letošním vítězným týmem jsou právníci společnosti UPC, kteří poskytují atypicky poradenství jak pro český, tak slovenský trh. "Během integrace právních oddělení obou zemí jsme si dali ambiciózní cíl, kdy má jeden právník na starosti určitou právní oblast pro obě země zároveň. Pro celý tým tak představovala integrace velkou výzvu," popisuje šéfka právního oddělení a jednatelka společnosti Tereza Rychtaříková.

Titul Samostatný podnikový právník 2018 pak získala Jitka Piňosová, která má jako jediná interní expertka na starosti právní oblast ve společnosti Lego. "V minulosti zde bylo právníků více, ale společnost se rozhodla jít cestou minimalizace právní regulace," popisuje Piňosová a dodává, že s tímto krokem souhlasí.

"Každý právník, a vlastně i obchodník, by měl při řešení konfliktu raději zapojit selský rozum než používat právo jako zbraň. Řešení problému by mělo vždy vést ke spokojenosti obou stran, kdy budou oba vítězové, a ne že jedna strana bude mít pocit, že prohrála," dodává.

Poslední letošní kategorií byla Perspektiva 2018, která je určená mladým nadějím. Její laureát, Martin Kotva, působí jako právník se specializací na oblast HR ve společnosti Siemens.

"Martin působil několik let jako právník pro náš softwarový byznys a za tu dobu neuvěřitelně vyrostl, co se týče nejen právních zkušeností v oblasti práva duševního vlastnictví, ale také způsobu jednání s interními klienty a porozumění potřebám byznysu. Je právníkem, který je zároveň schopen kombinovat s právem své vzdělání v oboru ekonomie," popsal hlavní důvody vítězství Kotvy
vedoucí právního oddělení Siemensu, Richard Baček.

V minulých letech si cenu v této kategorii odnesli třeba Václav Filip, právník společnosti O2, Lenka Honsová ze společnosti Heineken anebo Miroslav Černý ze Škoda Auto.

Související