Caroline Nobletová je úspěšnou právničkou v mezinárodní advokátní kanceláři Squire Patton Boggs, která má více než 1500 zaměstnanců po celém světě. Je šťastně vdaná a společně s výchovou dětí se jí podařilo vypracovat v uznávanou londýnskou advokátku. Za svou více než pětadvacetiletou kariéru spolupracovala se společnostmi, které patří do stovky největších firem ve Velké Británii. Podporuje také mladé ženy a dodává jim kuráž, aby se staly právničkami. "Ženy jsou neskutečně efektivní a přesně to dnes právo potřebuje," tvrdí Nobletová.

V rámci Squire Patton Boggs působí ve skupině Women's Enterprise Group. Se svými kolegy v ní usiluje jednak o větší počet žen v jejich pracovním kolektivu, jednak o větší různorodost zaměstnanců ve Squire Patton Boggs po celém světě. Také se dlouhodobě zasazuje o inovace v oblasti poskytování právních služeb. Vede úspěšný tým mladých právníků, jejichž nejnovějším projektem je vývoj pracovněprávního portálu Global Edge. Ten právníkům nabízí přístup k legislativě v oblasti pracovního práva v desítkách zemí po celém světě.

Zájemci si služby portálu předplácejí vždy na rok, přičemž cena se odvíjí podle toho, kolik zemí chtějí mít v jeho rámci zpřístupněných.

Na začátku letošního roku získal projekt dvě prestižní ocenění − Legal Technology Firm of the Year společně s cenou Best Use of Technology, vyhlašovanou Middle East Legal Awards.

HN: Co přesně je náplní vaší práce ve firemní skupině Women's Enterprise Group?

Naším cílem je přinést do Squire Patton Boggs různorodé skupiny lidí. A netýká se to jen žen. V rámci této skupiny tak pracuji s právníky i právničkami a pomáhám jim s vybudováním vlastní sítě klientů. Také pořádáme různé akce pro mileniály nebo právníky z různých oblastí, kteří se setkávají a sdílejí spolu svoje zkušenosti.

Caroline Nobletová

◼ Je jednou z vedoucích pracovněprávní skupiny advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Má přes pětadvacet let zkušeností s právním poradenstvím v této oblasti.
◼ Je zodpovědná za některé klíčové globální klienty.

Koordinuje jejich práci a radí jim ve všech záležitostech týkajících se pracovního práva, a to jak na multijurisdikční, tak
na lokální úrovni.

◼ Působí také ve firemní skupině Women's Enterprise Group.

HN: Podporujete ženy v tom, aby se staly právničkami?

Ano, podle mého názoru je právo v současnosti pro ženy dobrou příležitostí. Stále více žen se chce stát právničkami a pracovat v co nejrozmanitějších týmech. I já mám v současnosti v týmu hodně žen. Ale nějaké věci by bylo potřeba ještě zlepšit.

HN: Co konkrétně?

Je nutné, aby celá oblast práva byla flexibilnější. Měla by být otevřenější k nově příchozím, ať už to jsou ženy, nebo muži. Dnes už lidé mohou pracovat v podstatě kdy a kde chtějí. Všímám si toho při své práci − mladí právníci v mém týmu pracují jinak, než jsem byla zvyklá. Nechtějí již být právníky po celý život, důležité pro ně je, aby je jejich kariéra naplňovala.

Myslím, že jim to dlužíme a měli bychom jim to umožnit.

HN: Co nového by ženy mohly přinést do práva?

Hodně věcí. Ženy jsou neskutečně inovativní a mají hromady nápadů. Přinášejí i kolegialitu, kterou musíte mít, když chcete být úspěšní. Jsou také neskutečně efektivní, a přesně to dnes právo potřebuje. Také jsou podle mě organizovanější a mají úžasnou emoční inteligenci.

A na to se váže i jeden současný problém v právu, s nímž se setkávám. Právníci jen říkají klientům, co mají dělat. Místo toho, aby jim naslouchali a pracovali s nimi. Ženy by to mohly zlepšit.

HN: Mají podle vás ženy odlišné vůdčí schopnosti?

Mají. Ale v pozitivním i v negativním slova smyslu. Pozitivní je, že dokážou naslouchat ostatním lidem více než muži. Ale na druhou stranu až zbytečně moc přemýšlejí a všechno rozebírají. Zbytečně se zabývají negativními věcmi a přitom by měly stejně tak přemýšlet i o pozitivních věcech. Měly by jít dál, i když udělají chybu. Vždyť chybami se člověk učí.

HN: Jste vy osobně taková?

Myslím si, že ne. Jednoduše jdu od jedné věci k druhé. Nikdy o tom moc nepřemýšlím. Mám ráda svou práci i spolupráci s klienty.

HN: Zlepšuje se poměr mužů a žen v právním odvětví?

Hodně firem už to má půl na půl. Bohužel se ale stává, že ženy cestu na vyšší pracovní pozice nedokončí. Na samotný vrchol se tak z těch 50 procent žen v týmu dostane pouze 20 procent. A to předesílám, že se nerozhodnou odejít kvůli dětem. Často se k odchodu odhodlají i tři roky předtím, než jdou na mateřskou dovolenou.

HN: A proč se to děje?

Bojí se toho. Potřebujeme mít více vzorů úspěšných žen. Jednou jsem se setkala s tím, že ke mně přišla jedna kolegyně a zeptala se mě, jestli jsem rozvedená. A já jsem se na ni jen vyděšeně koukala a řekla, že nejsem. A ona pokračovala otázkou, jestli mám děti. Odpověděla jsem, že mám. Ona ale pokračovala: Jak můžeš být tak úspěšná, když nejsi rozvedená? Tak jsem jí odpověděla, že mám úžasného manžela... Byl to pro mě šok, takhle bychom přemýšlet neměli.

HN: Co bylo impulzem pro vznik portálu Global Edge?

Především fakt, že předtím neexistoval žádný on-line systém, který by byl aktuální a užitečný pro všechny právníky. Na trh se už dostalo hodně platforem, jejichž prostřednictvím mohou právníci informace získávat. Ale často jsou zastaralé, nesrozumitelné a trvá věčnost, než z nich dostanete nějaké informace. Takže naším cílem bylo vytvořit nekomplikovaný a rychlý systém.

HN: Jaká je jeho největší výhoda?

Systém klientům hlavně šetří peníze a je pro ně dostupný nonstop. Takže místo toho, aby chodili k právníkovi pro informace, stačí jim pár kliknutí myší a zjistí, co potřebují. Je přínosný hlavně pro firmy, které často spolupracují s klienty z celého světa a potřebují na něco rychle najít odpověď. Velké výhody přináší Global Edge i těm, kteří zrovna nějakou společnost kupují nebo naopak prodávají. To obnáší hodně jurisdikce, kterou si pomocí Global Edge rychle vyhledají. A vzhledem k tomu, že systém každé tři měsíce aktualizujeme, přináší všem i novinky z oblasti pracovního práva.

HN: Váš systém nepoužívá právnický žargon...

Zjednodušeně řečeno si vybereme nějaké téma a rozdělíme ho do jednotlivých oblastí. Pak vyhledáváme různé výrazy, které se té oblasti týkají, a ujišťujeme se, že je manažeři běžně používají.

HN: Jak náročný byl vývoj Global Edge?

První fáze trvala rok a půl. Bylo to hodně dlouhé, ale museli jsme sehnat rozpočet, investory a nějaké první klienty. Pak nastalo půlroční období, kdy jsme první verzi s prvními pěti klienty ještě zdokonalovali a testovali. Ti s námi i naším IT týmem úzce spolupracovali, abychom systém ještě vyladili.

HN: Kolik právníků se na provozu portálu podílí?

Po celém světě jich už máme stovky. Ale jen přibližně 25 právníků na tom dělá intenzivně. A právě najít různé kolegy po celém světě se ukázalo jako jedna z nejsložitějších věcí po vývoji první verze.

HN: Co do budoucna změní profesi právníka?

Podle mě to bude kombinace více věcí. Velkou roli hrají nároky, které dnes lidé mají. Mileniálové požadují všechno hned teď a chtějí okamžitě vidět výsledky. Samozřejmě změně napomůže i umělá inteligence společně s celkovým technologickým pokrokem. Roli budou podle mě hrát i sociální sítě.

HN: Jakou radu byste dala začínajícímu právníkovi?

Ať právo dělají, jen když do toho budou opravdu zapálení. Také bych přemýšlela mnohem víc o tom, jakou oblast práva si zvolit. Společně s tím bych jim také poradila, aby si udělali nejdřív bakalářský titul v nějakém oboru, který je sám o sobě profesí − například lékař nebo třeba inženýr. Díky tomu se pak budou moci specializovat a být tak konkrétním klientům nápomocnější.

Související