Alespoň dva roky jako přechodné období pro vzájemný byznys by si přáli zástupci evropských podnikatelů po brexitu. V pondělí se v tom utvrdili při jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou o situaci po odchodu Británie z EU.

Průmyslníci se tak chtějí vyhnout krajní variantě, kterou o víkendu připustil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier.

Podle francouzského diplomata hrozí, že se EU a Britové nakonec na podmínkách rozluky nedohodnou, což by znamenalo přinejmenším chaos. "Členské státy a podniky by se měly na tuto možnost připravit," uvedl mimo jiné v rozhovoru pro list Le Journal Du Dimanche.

5,2

procenta tvořil podíl exportu ČR do Velké Británie v roce 2016.

Co by to znamenalo? Od března 2019 zavedení cel a netarifních překážek, zvýšenou administrativu pro podnikatele a v neposlední řadě dlouhé fronty kamionů na hranicích.

Méně výhodným pravidlům Světové obchodní organizace se chtějí evropští průmyslníci vyhnout zavčas. "Vyloučit se takový scénář samozřejmě úplně nedá, ale budeme dělat vše pro to, aby se to nestalo," řekla HN generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová po pondělním jednání s britskou premiérkou. S tou se setkala společně s dalšími lídry Business Europe, organizace zastřešující evropské podnikatelské svazy.

Podle Kuchtové panuje napříč evropskými organizacemi ohledně přechodného období shoda. Firmy a podnikatelé by tak získali čas navíc, aby se mohli na období po odchodu Británie dostatečně připravit. A měli by více prostoru pro vytvoření jasných pravidel budoucího obchodního uspořádání. "Nikdo nemá zájem na tom, aby došlo na variantu, že v březnu 2019 nebude na stole žádná dohoda. Výrazně by to poškodilo byznys na všech stranách," připomněla Kuchtová důvod schůzky s Mayovou v Downing Street.

Upozornila tak na fakt, že pro tuzemské exportéry je britský trh čtvrtou nejdůležitější destinací. Na celkovém českém vývozu se loni Británie podílela 5,2 procenta. Více české podniky vyvážejí už jen do Německa, na Slovensko a do Polska. Do Spojeného království se z Česka exportují zejména auta, strojírenské výrobky a elektronika.

O případném přechodném období ve vzájemném obchodu mezi EU a Británií se však bude teprve jednat. Unie by napřed ráda dokončila fázi jednání zabývající se například finančním vyrovnáním či občanskými svobodami.

Svaz průmyslu doufá, že po tomto dvouletém období začne mezi EU a Británií platit dohoda o volném obchodu. Zjednodušeně pokračování vzájemného byznysu bez větších překážek, tedy cel a jiných komplikací.

Související