Poslanci před dvěma týdny přerušili projednávání kariérního řádu pro učitele. Vrátit se k němu měli na poslední schůzi, to je ale v tuto chvíli nejisté. Proti se postavilo hnutí ANO, jehož hlasy koalice k prosazení zákona potřebuje. Ani lidoveckým poslancům se nechce před volbami schvalovat zákon, proti němuž stojí petice s podpisy 21 tisíc učitelů.

Kariérní řád má rozdělit učitele do tří kategorií a podle jejich kvality je také odměňovat. V dubnu sněmovnou hladce prošel, mezitím se však objevila zmíněná petice a mnoho protestních hlasů z řad učitelů, kteří novinku odmítají. Senát zákon vrátil sněmovně s pozměňovacími návrhy a kritika dolehla i na poslance. "Názory v klubu ANO se vyvíjejí. Většina našich poslanců spojených se školstvím změnila názor a je proti. Jestli zákon podpoříme, rozhodne až jednání našeho klubu v úterý dopoledne," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Před jednáním klubu se ještě ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) bude snažit pochybnosti poslanců rozptýlit a přesvědčit kritiky, aby pro zákon hlasovali. "Mám připravených šest hlavních bodů z petice proti kariérnímu řádu, chci poslancům vysvětlit, že se nezakládají na pravdě, a zeptat se jich, co je od minulého hlasování vedlo ke změně názoru," popsal Štech.

Kariérní řád

◼ Podle ministerstva školství má kariérní řád zajistit kvalitní učitele a těm dobrým také zvýšit platy. ◼ Učitelé se mají rozdělit do tří stupňů. V 1. stupni budou absolventi univerzit (začínající učitel). Většina pedagogů spadne do 2. stupně (samostatný učitel). Ti nejlepší dostanou šanci postoupit do 3. stupně (výjimečný učitel). ◼ Začínající učitelé si založí portfolio s dokumenty dokazujícími, že zvládají různé dovednosti od komunikace s rodiči přes plánování výuky až po řešení problémů ve třídě. Postup do druhého stupně musí po dvou letech obhájit před komisí. Po dalších sedmi letech praxe (poprvé v roce 2021) může učitel požádat o vstup do třetího stupně. ◼ Při přechodu do druhého kariérního stupně dostanou učitelé celkem dva tisíce korun k platu navíc. Celkem pět tisíc pak při přechodu do třetího stupně. Třítisícový příplatek bude náležet zkušenému učiteli, který bude dva roky pomáhat nováčkovi. Jeden až dva tisíce dostane výchovný a později kariérový poradce.

Poslanci ANO mají několik bodů, které chtějí od ministra vysvětlit. "Uvidíme, zda bude schopen argumentovat. Minule se účastnil koaliční rady a naše stanovisko zůstalo záporné," reaguje poslankyně ANO Ivana Dobešová, která zároveň vede Střední zemědělskou školu v Benešově.

Jestliže ANO neslíbí, že zákon podpoří, kariérní řád se zřejmě vůbec nedostane na program jednání a spadne pod stůl. "Pokud se na koaliční radě neprokáže, že kariérní řád má šanci projít, nebudeme prosazovat jeho zařazení do programu," říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Sociální demokraté ho chtějí projednávat ve středu odpoledne, to je ovšem na programu také zákon o památkové péči, důležitý bod lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana, a ten lidovci rozhodně obětovat nechtějí. I u něj se očekává dlouhá diskuse, protože se nelíbí poslancům hnutí ANO. Navíc i k lidovcům doléhá kritika z řad učitelů. "S novými hlasy proti se musí pracovat. Buď bude vůle se do kariérního řádu pustit, nebo ne. Nedávalo by smysl chtít ho prosadit za každou cenu," míní Mihola.

Jak by měl vypadat systém, který by učitele motivoval k co nejkvalitnější práci a nezávisel by jen na tom, kolik let mají odučeno, se debatuje už přes dvacet let. Není příliš pravděpodobné, že by se po případném neúspěchu chtělo novému ministrovi po volbách do nelehkého úkolu znovu pouštět.

První podrobnější verze vznikla za bývalého ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Jeho nástupkyně Kateřina Valachová (rovněž ČSSD) tento návrh po kritice předělala a doladila po diskusi se zástupci školských asociací. Ani to nestačilo. Na poslední chvíli se objevilo hnutí Pedagogická komora s peticí proti řádu a přesvědčovali politiky, že i tento návrh je špatný.

Kritici míní, že návrh přinese spoustu administrativy navíc. Učitelé si budou zakládat potvrzení o tom, že se vzdělávají, jakým způsobem děti hodnotí či plány výuky a podle toho budou hodnoceni. Zástupce Pedagogické komory Radek Sárközi tvrdí, že si kariérním řádem polepší jen malá část kantorů. "Většině více peněz nepřinese," domnívá se.

Související