Karlovým Varům vzrostl účet za proslavenou Karlovarskou losovačku. Krajský soud v Plzni totiž potvrdil rozhodnutí první instance a zamítl žalobu města, které chtělo vrátit více než půl miliardy korun jako bezdůvodné obohacení při stavbě KV Areny.

Právě o její stavbu totiž při již slavném losování, které na internetu zhlédlo přes 300 tisíc lidí, šlo.

"Rozsudek prvoinstančního soudu se potvrzuje," uvedla soudkyně Jana Vyletová. Místo vrácení peněz za spornou  a nejspíše i výrazně předraženou  stavbu tak město musí zaplatit více než dvacet milionů korun právníkům trojice stavebních firem, s nimiž se soudila.

Video, na jehož základě se věcí začal zabývat Antimonopolní úřad:

Stavbu získala ve zmanipulovaném výběrovém řízení trojice stavebních firem Syner, Metrostav a BAU-STAV s nabídnutou sumou 1,063 miliardy korun. Jenže poté, co se dostalo na veřejnost již zmíněné video, se případem začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a dal městu nejen půlmilionovou pokutu, ale také řekl, že uzavřená smlouva byla od počátku neplatná.

O vrácení části peněz za stavbu usiluje město už šest let. Soudy už jednou jeho žalobu na stavební firmy zamítly. Tehdejší verdikty ale loni v dubnu zrušil Nejvyšší soud. Ten přikázal, aby se obecné soudy znovu případem zabývaly  zejména s ohledem na to, že celá smlouva na stavbu KV Areny byla kvůli zmanipulovanému výběrovému řízení neplatná. A v tom případě si všechny strany mají navzájem vrátit plnění. Tedy stavební firmy mají dostat zpět halu a město peníze. A pokud to již nejde, tak se má doplatit cena obvyklá.

Město si dokonce nechalo udělat znalecký posudek, podle něhož je hodnota haly zhruba 600 milionů korun. "To je také cena, kterou za prakticky totožnou halu zaplatil Liberec," uvádí opoziční zastupitel Karlových Varů Jiří Kotek, který jako první na zmanipulované losování upozornil. A v roce 2011, když byl náměstek primátora, žalobu podal. Jenže podle soudu to tak nelze brát  hala byla totiž postavena na objednávku města, a tak je nutno brát jako obvyklou cenu to, kolik za ni město zaplatilo.

Město znovu podá dovolání

A město nejspíš znovu podá dovolání k Nejvyššímu soudu. "Věříme, že máme důkazy pro to, že stavba byla vystavěna bez právního důvodu na základě absolutně neplatné smlouvy a že příjemci městských peněz získali bezdůvodné obohacení neodpovídající hodnotě stavby," uvedl primátor Varů Petr Kulhánek.

Podle něj se soudy neřídily verdiktem Nejvyššího soud, který jim případ před rokem vrátil. "Nejvyšší soud rozhodl, že první řízení o naší žalobě nebylo vedeno a vyřešeno správně a vrátil věc soudu prvního stupně k novému projednání. Ten se ale názorem Nejvyššího soudu viditelně neřídil, když rozhodl i argumentoval naprosto stejně jako poprvé," uvedl.

Související