Podle aktuální studie mezinárodní poradenské společnosti TGO Consulting dochází v sousedním Německu k bezprecedentním personálním rošádám mezi partnery předních advokátních kanceláří. Nejvýrazněji tento trend pociťují praxe fúzí a akvizic, kde dochází navíc ke vzniku řady menších specializovaných kanceláří. Data sbírala společnost TGO více než pět let mezi pětadvacítkou nejúspěšnějších německých právnických firem.

Dle zveřejněné analýzy už právníci nejsou loajální ke svým společnostem tak jako dřív. Důvodem jsou peníze. Byznys s právními mozky se podle studie přibližuje tomu ve světě sportu. Největší esa jsou přeplácena a v zásadě chtějí kopat za tým, který dá nejvíc. Řada kanceláří tak přichází o klíčové lidi, ze kterých se stávají žoldáci.

I když by se mohlo zdát, že se personálie "točí" zejména mezi nadnárodními kancelářemi, tedy že schopný partner odejde z jedné do druhé, není tomu tak. Vedoucí mezinárodní právnické firmy jsou totiž pro top advokáty stále méně zajímavé. Z celkového počtu odcházejících 232 ekvity partnerů do nich směřovala jen čtvrtina, zbytek šel buď do silných lokálních kanceláří, zakládá si vlastní právnické firmy anebo hledá mezinárodní kancelář mimo okruh lídrů trhu. Autoři studie dávají změny do souvislosti s postupnou komoditizací odvětví. Společnosti se širokým záběrem se snaží ušetřit, kde mohou. Rostou pak ty, které se specializují na dílčí odvětví a jejichž poradenství má vyšší přidanou hodnotu a jedinečnost.

Pro Česko by mohlo být zajímavé další zjištění studie, a to že se z Německa může po odchodu Velké Británie z Evropské unie stát nejdůležitější trh právních služeb starého kontinentu. Takový "obr" za humny by byl pro lokální advokacii jistě lákavý.

Související