David Rath dělal od začátku vše proto, aby svůj sledovaný korupční proces shodil − jako neférový, zmanipulovaný a postavený na nezákonných odposleších. Nyní se zdá, že bývalý poslanec a středočeský hejtman za ČSSD dostal šanci, že bude moct tyhle argumenty znovu vytáhnout u Krajského soudu v Praze, který ho loni poslal nepravomocně na 8,5 roku do vězení.

Jak velká je možnost, že Rath uspěje, zatím vědí jen odvolací vrchní soudci, k nimž se někdejší politik odvolal. Včera oznámili, že rozsudek neplatí, a krajský soud se musí znovu Rathovou kauzou zabývat. Proč a v čem rozhodl soud špatně, však zatím ví jen senát vrchního soudu. Netuší to Rath ani dalších deset obžalovaných, kterým teprve podrobné zdůvodnění přijde poštou.

Stejně jako státnímu zástupci, který Ratha obžaloval kvůli úplatkům ve výši 41 milionů za zakázky Středočeského kraje. "Nemohu zatím říct, proč jsme tak rozhodli. Až to bude doručené oběma stranám, kterých se to týká, sdělíme ty zásadní informace," řekl předseda senátu vrchního soudu Pavel Zelenka.

 

"Zničte odposlechy z kuchyně"

Je nutné říct, že takový postup odvolacího soudu je běžný: když najde v rozsudku chyby, například když prvoinstanční soud nevyslechne všechny svědky, špatně zhodnotí důkazy, udělá chybu při vynášení trestů nebo nedodrží přísně daná pravidla procesu, odvolací soudci po prozkoumání spisu od stolu, bez nařízení jednání, rozhodnou, že se kauza vrací zpět.

A první soud pak musí tyto nedostatky odstranit. Problém je, že v Rathově případu se nyní neví, co bylo tím impulzem. Neboli jak vážná pochybení vrchní soudci našli. Teoreticky to mohou být právě některá z těch, na která Rath poukazuje od roku 2012, kdy ho v květnu zatkli protikorupční detektivové s legendární taškou, v níž místo lahví argentinského vína leželo sedm milionů. Vyšetřovatelé peníze spojili s více než 200milionovou zakázku na opravu zámku v Buštěhradu u Kladna. A pak na základě odposlechů, dokumentů a svědectví zmapovali další údajně uplacené tendry, například na nákupy zdravotnické techniky do krajských nemocnic.

8,5 roku

dostal loni v létě David Rath za úplatky ve výši 41 milionů korun, které vzal jako hejtman Středočeského kraje za ČSSD.

Lékaře a politika Ratha později u soudu usvědčily především odposlechy z kuchyně jeho spolupracovníků manželů Kateřiny a Petra Kottových. Podle krajského soudce Roberta Pacovského se na nich jednoznačně řeší detaily korupčních zakázek, nahrávky navíc zachycují i předávání peněz. Rath dlouhodobě tvrdí, že odposlechy jsou nelegální, protože je povolil soud v Ústí nad Labem, přitom případ se stal ve středních Čechách. Stěžoval si několikrát u Ústavního soudu, jenže neuspěl: vše prý bylo v pořádku, protože na začátku měli policisté poznatky, že kauza souvisí se severními Čechami, byť se to později nepotvrdilo.

"Teď je předčasné cokoliv a jakkoliv hodnotit," zdráhal se včera Rath vyjádřit, co může být důvodem pro vrácení případu Krajskému soudu v Praze.

Další sporný moment přišel ve finále procesu. Rath údajně loni na jaře boural na kole. Líčení se kvůli tomu musela na několik týdnů přerušit. A když zase začala, exhejtman se bránil, že si pádem poranil hlavu a není schopen vnímat, oč u soudu běží. Soudce Pacovský ovšem nechal jednání pokračovat a lékař znalec později Ratha vyšetřil se závěrem, že se mu při havárii nic vážného nestalo.

A pak přišla akce "Strýček"

Třetí událost, o níž i sám Rath mluvil jako o možnosti, jak dosáhnout opakování procesu a možná i úplného osvobození, byla loňská akce "Strýc". Rath přišel s tím, že mu advokát Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, nabídl zastupování. S tím, že mu u svého synovce zařídí mírný trest. Advokát Pacovský to popírá a říká, že se stal obětí Rathova podvodu. "Když jste ohrožený sazbou 12 let a přijde za vámi strýček předsedy senátu s nabídkou, že vás bude obhajovat… Kdo to odmítne?" ptal se Rathův obhájce Roman Jelínek.

Opět: líčení pokračovalo i přes tuto příhodu a Rath dostal soudem ustanovenou obhájkyni. Brzy vznesl další protest: že před vynesením rozsudku nedostala dost času na prostudování spisu.

Související