Češi drží světové prvenství v poskytování osobních darů a služeb kvůli získání zakázek. "Jde o drobné dárečky nebo službičky, ale i například o rekonstrukci bytu," popsal korupční chování, k němuž jsou Češi extrémně tolerantní, partner oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY v České republice Tomáš Kafka. Fakticky podle něj jde o služby typu "tady jsem si dovolil, kdybyste se neurazil". 

Už méně tolerantní jsou Češi k uplácení. Zaplatit za získání či udržení zakázky by byli ochotni jen 2 z 10 oslovených tuzemským manažerů. "V Číně je to polovina, což je v kontrastu s tím, že tam za korupci hrozí trest smrti," uvedl Kafka s tím, že právě Čína drží prvenství v poskytování peněžitých úplatků. Za Číňany ale příliš nezaostávají ani manažeři na Slovensku, uplácela by téměř polovina z nich.

Z průzkumu dále vyplývá, že 54 procent oslovených manažerů v Česku považuje korupci za rozšířený jev. Globálně je to jen 39 procent. V České republice je sice situace výrazně horší než v celosvětovém měřítku, nicméně v posledních letech je i zde vidět pozitivní trend. Loni korupci za rozšířený jev považovalo 69 procent českých manažerů.

Stíhání korupce v očích šéfů firem selhává

Průzkum EY dále také ukázal, že v rychle rostoucích ekonomikách panuje přesvědčení, že tam korupčníci nejsou za své jednání dostatečně hnáni k odpovědnosti. Víc jak polovina manažerů z východní Evropy včetně Česka si myslí, že se stát sice snaží korupci stíhat, ale nedaří se mu podezřelé usvědčit.

V tom se ale podle expertů mýlí. "Díky užší mezinárodní spolupráci orgánů činných v trestním řízení je pro podvodníky a úplatkáře stále obtížnější uniknout stíhání," varoval partner oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti EY pro střední Evropu Daniel Bican. Kvůli protiprávnímu jednání několika zaměstnanců se tak mohou firmy snadno dostat do problémů.

Také Česká republika v tom už dohání anglosaský svět. Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, díky kterému je možné za korupci stíhat i firmy, má Česko od roku 2012. Do hledáčku policistů se už dostal například stavební gigant Metrostav.

Firmy by tak neměly podcenit ochranu proti neetickému jednání svých lidí. "Jednou z možností, jak se tomu bránit, je nepochybně lepší využívání informačních technologií. Významné rezervy stále existují ve využívání forenzních datových analýz pro řízení rizik, dodržování zákonů a jiných předpisů a zlepšení interních vyšetřování," radí Bican.

Manažeři chtějí v byznyse více transparentnosti

Snahy vlád o přitvrzení v boji s korupcí mají mezi účastníky průzkumu EY plnou podporu. 83 % z nich se domnívá, že stíhání konkrétních osob za podvody a korupci pomůže odradit další od jejich páchání. Podnikatelé také volají po větší transparentnosti. Vědět, kdo skutečně vlastní a ovládá obchodní partnery společnosti, považuje za důležité 82 procent respondentů v Česku, celosvětově 91 procent.

Související