"Obdrželi jsme tisíce stížností týkajících se podvodných e-mailů, které vyzývají k úhradě pohledávek. E-maily nejsou distribuovány z exekutorských úřadů a obsahují smyšlené a chybné údaje," prohlašuje tisková mluvčí komory Petra Báčová. Číslo příjemců podvodných mailů se vyšplhalo do řádů desetitisíců. 

Exekuce ale neexistují a čísla účtů ve výzvách k zaplacení jsou smyšlená. „Jedná se o velmi zákeřnou strategii a pokus vyvolat paniku. Podvodníci zneužívají obav lidí z neuhrazených pohledávek,"uvádí člen prezidia Jiří Prošek. 

Komora apeluje na veřejnost, ať na elektronickou poštu vůbec nereaguje. V zájmu předcházení škod je lepší emaily tohoto typu vůbec neotvírat. Přiložené soubory totiž obsahují počítačové viry. Pokud tak příjemce emailu učinil, neměl by se přihlašovat do elektronického bankovnictví nebo zadávat čísla kreditních karet.

V případě, že by adresát podvodné pošty neexistující pohledávku uhradil, k platbě by sice nedošlo, ale vystavil by se tak vysokému riziku nabourání do internetového bankovnictví prostřednictvím počítačového viru.

"Adresáti podvodných e-mailů se v případě jakékoliv žádosti o pomoc mohou obrátit na Exekutorskou komoru ČR, která se chystá informovat orgány činné v trestním řízení," dodává Báčová. 

Související