Anketa Zákon roku, kterou organizuje společnost Deloitte Legal, si klade za cíl přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a veřejností. Od února do poloviny března mohli organizátoři a partneři projektu, mezi které patří například Hospodářská komora nebo Česká advokátní komora, hlasovat o jednom z pěti nominovaných právních předpisů.

Mezi finalisty se letos dostaly zákon o platebním styku implementující směrnici PSD2, novela stavebního zákona, novela občanského soudního řádu, novela zákona o daních z příjmů a nález Ústavního soudu k EET. "Paradoxní na tom je, že anketa nominuje počin omezující zákon, který byl nominován minulý rok jako nejlepší zákon roku," zdůraznil na úvod vyhlašování ankety předseda nominační rady projektu Zákon roku Tomáš Babáček z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. Spolu s ním byli v nominační radě například i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Václav Chaloupecký, ředitelka Pro bono aliance Veronika Ježková anebo soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

"Pro nás jako pro organizátora není důležité, která nominace vyhraje, ale že se o tom mluví a že se konkrétní aspekty dostávají do širšího diskurzu," přiblížil smysl hlasování Tomáš Babáček.

Advokáti proti EET, byznys pro stavební zákon

Vyhlašování letošního ročníku v pražské galerii SmetanaQ doprovázelo i zveřejnění hlasování advokátů a členů Hospodářské komory. Ta přitom svými hlasy podpořila nejvíce novelu stavebního zákona, a to 35 procenty všech hlasů. "Když chcete realizovat nějaký projekt, je u nás v zemi jedno z nejdelších schvalovacích období na světě," zmínil k důležitosti novely prezident komory Vladimír Dlouhý. V těsném závěsu s rozdílem tří procent hlasovala Hospodářská komora pro nález Ústavního soudu a třetí v pořadí se umístila novela zákona o daních z příjmů se 14 procenty hlasů.

Výsledky hlasování České advokátní komory pak komentoval její místopředseda Robert Němec. Na trůn mezi nominovanými předpisy dosadili advokáti nález Ústavního soudu k EET, a to s 58 procenty hlasů. "Ceníme si toho, že rozhodnutí Ústavního soudu potvrzuje, že žijeme v demokratické zemi, a i když projde zákon legislativním procesem, tak pořád ještě existují mechanismy na to, jak jeho nejhorší následky minimalizovat nebo odstranit," řekl Robert Němec. Druhé místo mezi advokáty obsadila novela občanského soudního řádu s 24 procenty hlasů a třetí místo s devíti procenty hlasů získala novela zákona o daních z příjmů.

A vítězem se stává...

Nejlepším "zákonem" roku 2017 byl po sečtení všech hlasů zvolen nález Ústavního soudu k EET, oproti výše uvedeným výsledkům hlasování komor pak druhé místo obsadil zákon o platebním styku implementující směrnici PSD2, třetí místo novela stavebního zákona.

"Musím říct, že ministerstvo pro místní rozvoj mělo určitě vyšší ambice, když jsem začali na novele stavebního zákona pracovat. Poprvé jsme laťku shodili v meziresortním připomínkovém řízení a podruhé jsme shodili laťku v pracovních komisích Legislativní rady vlády, kde nám říkali, že jsme se zbláznili, protože jsme nesepsali novelu, ale nový zákon," okomentovala při přebírání ocenění náměstkyně pro řízení sekce stavebního práva ministerstva Marcela Pavlová. Novela přitom zavádí například jednotné územní a stavební řízení pro jednotlivé stavby i soubory staveb.

Výsledky ankety Zákon roku 2017 a Statistiky výsledků ankety Zákon roku 2017 u jednotlivých partnerů

Zákon o platebním styku implementující směrnici PSD2 zaujal již nominační radu Zákona roku, a to hlavně díky své pokrokovosti. Podle ředitele odboru finanční trhy II ministerstva financí Jiřího Berana, který ocenění za druhé místo v anketě přebíral, usnadňuje například zpracování transakcí. Díky novele je třeba možné bezodkladně expedovat zboží, protože banky se souhlasem klienta mohou poskytovat firmám informace o tom, zdali má zákazník na účtu dostatek peněz. "Laická představa transpozice evropských směrnic je, že se jen přeloží. My jsme se ale snažili, aby zákon správně pasoval do našeho právního řádu," přiblížil Jiří Beran vznik zákona.

Více než třetina všech hlasujících pak dosadila v konkurenci nejlepších loňských zákonů na první příčku nález Ústavního soudu k EET. Je to přitom vůbec poprvé za devět let konání ankety, kdy zvítězil počin negativního zákonodárce.

"Nález Ústavního soudu byl nominován pro tu část, kde vyzdvihuje potřebu v podobných případech legislativně postupovat obezřetně a dobře vážit, jaký bude mít předpis dopad," vysvětlil Tomáš Babáček, který přiznal, že spíše předpokládal vítězství zákona o platebním styku. "Aplikovatelnost závěrů Ústavního soudu se přitom může reflektovat i do celé daňové oblasti, to vnímám jako hlavní pozitivum," vyjádřila se k nálezu již na konci února během diskuse k anketě Jiřina Procházková z oddělení daňové litigace, regulace z Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Cenu za nejlepší zákon přebral osobně soudce zpravodaj Josef Fiala. Ten zdůraznil, že vítězství v anketě nejspíše nezajistila pouze část, která mluví o obezřetnosti zákonodárců při přijímání zákonů pro podnikatele, ale také výroky, kterými se rušila například povinnost zveřejňovat rodné číslo na vydaných účtenkách.

Příběh nekončí

Anketa, kterou čeká již jubilejní desátý ročník, se bude podle svých organizátorů i nadále snažit mobilizovat podnikatele. "Je důležité vytváření povědomí, že je úzká vazba mezi podnikáním a zákony. Podnikatelé tím, co dělají, případně nedělají, mohou hodně ovlivňovat," vysvětluje Tomáš Babáček.

Podnikatelé by se tak měli díky projektu spojovat k prosazování zájmů a soustřeďovat se na několik témat, která lze v dané době prosadit. "Zákonů je moc a v různých kauzách mají až rdousící efekt podnikání. Když chce být malá a střední firma compliance, tak v zásadě ani nemůže," říká Tomáš Babáček s tím, že je právě i na podnikatelích, aby se zasadili o pročišťování právního řádu, jehož přesycenost se jich dotýká.

Související