Téměř o 14 miliard meziročně vzrostl v květnu výběr daně z přidané hodnoty. Šéf Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček jako jeden z důvodů vyššího inkasa uvádí kontrolní hlášení, které podnikatelé odesílají na finanční úřady od loňského roku. "Z celkového výběru DPH to dělá nárůst čtyři procenta," uvedl Janeček. 

Odeslané údaje o přijatých i vydaných fakturách se takzvaně spárují, každý dodavatel musí mít i svého odběratele. "Ve chvíli, kdy někdo tvrdí, že nakoupil zboží, ale jeho dodavatel nepotvrdí, že zboží dodal, může to ukazovat na problém," řekl Janeček. 

Tímto způsobem, takzvanou lehkou analytikou, finanční správa odhalila 1900 rizikových propojení firem. V nich figuruje devět tisíc společností. "Ne všechny tyto firmy musí nutně podvádět, ale jsou zapojeny v řetězcích podezřelých obchodů," vysvětlil Janeček. 

Celkem za rok a půl platnosti zákona přes půl milionu plátců DPH odevzdalo 5,4 milionu hlášení. Spárování faktur ukázalo na 2700 firem, které se tvářily, že vůbec neobchodují, byť figurovaly v účetnictví jiných společností. "Celkem jsme jim rozeslali přes 23 tisíc výzev k podání vysvětlení. Jsou to mnohdy opakované nedostatky," dodal Janeček.

Na výzvy reagovalo 76 procent obeslaných firem, z ostatních se následně v takzvané těžké analytice dařilo odhalovat konkrétní podvodné řetězce. "Velice jednoduchý typ takového jednání například spočíval ve vykázání nadměrného odpočtu daně," uvedla Iva Cila z odboru nepřímých daní GFŘ.

"Probíhaly tam dodávky spojovacích materiálů, ve chvíli, kdy je chtěl správce daně zkontrolovat, přestaly koncové firmy zcela existovat," dodala Cila. Během řízení finanční správa vydala dva zajišťovací příkazy, pomocí nichž zabavily dvěma článkům řetězce šesti firem majetek a 2,5 milionu korun na účtech. Doměřená daň následně činila osm milionů korun. 

Celkem finanční úřady ve zmíněné těžké analytice získaly podezření na 1900 řetězců firem, z nichž nyní prošetřuje 443. V nich je zapojeno téměř sedm tisíc firem. Prozatím se finančním úřadům podařilo zabránit nadměrnému odpočtu DPH ve výši 1,6 miliardy korun. "Jsou to pozastavené platby pro podezření z podvodného jednání. Kolem osmdesáti procent z nich nakonec skutečně nevyplatíme," řekl ředitel odboru daňové analytiky Bedřich Valigura. 

Související