Nový hazardní zákon slibuje, že konečně skoncuje s provozovateli nelegálního hazardu. Naopak zahraničním firmám, které se podřídí pravidlům a začnou v Česku platit daně, nabízí neomezený přístup na tuzemský trh. "Nová právní úprava je velice liberální. Český stát zvolil model, který je ojedinělý, další takový v Evropě není," říká šéf právníků Sazky Jan Chudoba.

Co konkrétně znamená pro Sazku nový zákon o hazardních hrách?

Nová právní úprava rozhodně znamená přínos oproti původnímu loterijnímu zákonu, který už byl opravdu starý a nevyhovující. Umožňuje provozovat hazardní hry prostřednictvím internetu, zavádí nová pravidla pro zodpovědné hraní, otevírá český hazardní trh provozovatelů z Evropského hospodářského prostoru. Nám tím přibude konkurence, ale doufám, že to bude pouze legální konkurence, která se bude pohybovat ve stejných právních mantinelech, jako se pohybujeme my.

Tvrdíte, že nový zákon o hazardních hrách je velice liberální. V čem konkrétně?

Ve většině zemí Evropy má loterie státní monopol, nebo je tam společnost, která vyhrála soutěž a provozuje loterie v dané zemi po určitou pevně stanovenou dobu jenom ona. Jinde - například v Dánsku - sice loterie také zůstávají monopolem, ale je tam uvolněný trh sportovního sázení. V tomto segmentu se vydává neomezený počet licencí. V České republice ovšem podle nového zákona na jakýkoliv druh hazardu může získat licenci kterýkoliv provozovatel ze zemí Evropského hospodářského prostoru za předpokladu, že splní požadavky zákona. Dá se říct, že licence je nároková.

Zaznamenali jste na český přístup odezvu ze zahraničí?

Jestli se budou otevírat i jiné trhy, je možné, že si budou tyto země brát inspiraci u nás. Chodí za mnou kolegové z evropských loterií a říkají: Vy teď budete taková laboratoř Evropy, všichni budeme sledovat, jak to u vás dopadne, jestli bude český model úspěšný z pohledu efektivity výběru daní, z pohledu boje proti nelegálnímu hazardu a ochrany hráčů.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?