Jaroslav Havel

Zakladatel jedné z nejvýraznějších advokátních kanceláří v regionu, Jaroslav Havel, nemá rád pasivní konzumaci volného času. Mezi klíčovými atributy u něj převládá oddanost právu, sportu a hlavně seberozvoji. "Pokud chci něco dělat na špičkové úrovni, musím být fyzicky, psychicky a vzdělanostně perfektně připravený," říká v rozhovoru pro magazín Restart. Vše, co Havel dělá, tak směřuje k jednomu cíli: zlepšovat svou kancelář. Na druhé straně přitom stojí požadavky nastupující generace, která jednou převezme otěže. "Střet se situací, kdy se stanou ,normálním' člověkem, který nastoupí za průměrný plat do práce, ve které bude od rána do večera, je těžký. Říkají si, proč by to dělali, když nemusí," říká Havel. V advokacii podle něj k zásadnímu střetu generací výrazně nedochází. "Myslím, že v advokacii dochází ke střetu méně než v jiných oborech. Jsme konzervativní prostředí. Nástupnictví ve firmách je postupné. Principy i etika profese se drží stejně. Do určité míry mohou mít jiný pohled tradiční advokáti, kteří se ,pouze' překlopili ze socialistického výkonu profese do dnešní podoby," vysvětluje s tím, že současný zákon vlastně s takzvanou velkou advokacií nepočítá. "S drobnou modernizací reflektuje stav, který panoval v roce 1992. Nebyl to byznys, advokacie byla výhradně služba. Takže jde spíše o střet s advokáty, kteří nechtějí přijmout faktický stav moderní advokacie, kdy není klientem výhradně fyzická osoba anebo malá firma," dodává Havel. V budoucnu už podle něj k velkým změnám na trhu nedojde. "Spíše nastane z hlediska velikosti firem destrukce a velkou roli bude hrát digitalizace. Mileniálové mohou ale udělat kariéru jinde. Vybudují si specializované butiky, vystudují si techniku či ekonomii. Posbírají zkušenosti ze špičkových firem v Londýně anebo Silicon Valley. Anebo si vyberou cestu partnerství v současných firmách," popisuje.

Havel také v rozhovoru pro Magazín Restart tvrdí, že osobně nikdy neměl potřebu restartu. "Snažím se mít vyvážený život, sportuji, zdravě se stravuji. Pokud chci něco dělat na špičkové úrovni, musím být fyzicky, psychicky a vzdělanostně perfektně připravený. A to řada lidí není, jsou ztrhaní, unavení. Proto potřebují restart. Podívejte se na sportovní legendy, jako je Jágr nebo Federer. U nás je to stejné, takovou já mám filozofii byznysu," říká právník.

Petra Dolejšová

Advokátka Petra Dolejšová si prošla restartem už tři roky po škole. Nelíbila se jí svázanost a sešněrovanost, kterou kolem sebe viděla. Přesto chtěla u práva zůstat, a tak přesvědčila dva podobně nadšené kolegy a založila si vlastní kancelář. "Našla jsem díru na trhu a tou je svoboda. Proč bychom měli dělat advokacii jenom s vidinou velkých peněz? Proč to nejde dělat prostě proto, abychom měli práci... Jako každý jiný," říká partnerka advokátní kanceláře eLegal.

Pokud jde o "vnitřní restart", sama zná řadu lidí, které práce semlela. "Neměli osobní život, byli vyhořelí. Nechápali smysl, proč mají psát smlouvu popadesáté dokola. Komu tím prospějete? Už nechtěli jít jinam, protože vystudovali pět let práva, další tři roky koncipovali a rok se učili na advokátní zkoušky. Deset let života je pryč a co dál? Ve čtyřiceti zjistíte, že nic jiného neumíte. Z rozjetého vlaku se blbě vyskakuje," říká Dolejšová s tím, že ona sama se vytížená necítí. "Je to o vnitřním nastavení. Vím, že mám volné víkendy. Držím si duševní pohodu a hygienu. Nemám problém být jednou týdně v práci do jedenácti, ale ne každý den. Neznamená to ani, že mě to nebaví. Už na vysoké jsem se naučila, že musí někde končit práce a začínat rodinný život," uzavírá.

Související