Razantní poslanecký útok na registr smluv se odkládá. Podle nejnovějších informací zákonodárci neokleští registr tak, jak hrozilo.

Odsunuli ho poslanci ústavně právního výboru, kteří chtějí více času na posouzení změn. Původně přitom hrozilo, že sněmovna už tento týden schválí výjimky, které by registr "vykradly".

Zatím do něj musí posílat uzavřené smlouvy nad 50 tisíc korun všechny státní a veřejnoprávní instituce, kraje a také státní podniky i právnické osoby, ve kterých má většinovou účast stát nebo kraje.

"Vzhledem k poslednímu dění ve sněmovně věřím, že okleštění registru nakonec nebude tak velké, jak se původně zdálo," řekl poslanec TOP 09 Jan Farský, podle něhož hraje důležitou roli čas.

Čím víc času uplynulo od letního rozjezdu systému, tím méně politiků volá po tom, aby z něj některé smlouvy vypadly. "Po schválení registru zavládl strach z neznámého a hrozilo, že výjimky registr vyprázdní. Postupně je ale vidět, že registrování je výborná věc a jeho likvidace už nehrozí. Výjimek nebude mnoho," doufá Farský.

600 miliard

korun je hodnota smluv, které byly dosud v registru zveřejněny. Každý člověk se na ně může podívat přes internet na adrese smlouvy.gov.cz.

V této chvíli je na stole přes dvacet návrhů výjimek, které by se týkaly smluv mnoha institucí a firem.

Šlo by o státní podniky, obchodní korporace s většinovou účastí státu či kraje, stejně jako o poskytovatele zdravotních služeb.

„Řada výjimek by byla dost drastická, celkem by tak vypadla polovina smluv, kterých se dnes týká,“ upozorňuje Václav Zeman z platformy neziskových organizací Rekonstrukce státu, která zákon o registru prosazovala. Hrozí například, že by v registru nebyly mnohé smlouvy Lesů ČR, České televize nebo České pošty. Už nyní má výjimku státní energetický kolos ČEZ.

Největší nebezpečí pro registr hrozilo od vládní koalice, kdy s návrhy na okleštění přicházeli hlavně lidovci a ČSSD. Proti se ale postavilo hnutí ANO, jehož poslanec Radek Vondráček navrhl minulý týden na ústavně právním výboru přerušení projednávání minimálně do poloviny listopadu.

"O celé věci jsme se v ANO bavili a zjistili jsme, že bude nejlepší v registru vůbec žádné úpravy zatím nedělat. Systém teprve začal fungovat a je dobré, aby si všechno kolem něj sedlo," sdělil Vondráček.

Svůj návrh pak vysvětlil tím, že zvažované výjimky by znamenaly příliš velký zásah do registru.

"V některých případech rozumím tomu, že by nebylo dobré, aby smlouvy byly v registru. Ale schvalovat kvůli tomu vyjmutí všech státních firem by bylo velmi špatné a není k tomu důvod," míní Vondráček. Věří také, že se poslanci shodnou na kompromisu, který umožní zadávat do systému i dál většinu smluv.

Registr byl spuštěný letos v první červencový den a zatím obsahuje přes 40 tisíc smluv. Vložilo je do něj například dvacet osm z třiceti největších státních podniků v zemi nebo většina českých a moravských nemocnic. Největší počet smluv zatím zveřejnil Úřad práce ČR, Česká pošta a Kraj Vysočina.

Související