Zkratka Ochranného svazu autorského OSA vyvolává především mezi mnohými pořadateli akcí a majiteli veřejných provozoven, kde je slyšet hudba, nebývalou míru emocí i vášní.

Ti se nyní opět pořádně rozčílili a je možné, že poslanci jejich stesky vyslyší.

Nejnovější vášně vznikly poté, co zástupci OSA oznámili zvýšení poplatků za reprodukovanou muziku od roku 2017 o třicet jedna až padesát procent, což znamená, že více do kapes musí sáhnout všichni majitelé veřejných podniků, kde hraje rádio či televize.

"Navýšení o padesát procent se bude týkat měst nad osmdesát tisíc obyvatel. U menších míst toto navýšení takové nebude, v obcích do tisíce obyvatel půjde jen o třicet jedna procent," uvedla mluvčí OSA Šárka Chomoutová. Například za hrající rádio by provozovatel ve velkém městě zaplatil měsíčně místo současných 186 korun 279 korun a na malé vesnici 195 korun místo současných 148 korun.

50 procent

bude tvořit zvýšení poplatků za rozhlas a televizi na
veřejných místech ve
velkých městech.

Ke zvýšení poplatků není důvod

Provozovatelé takových podniků, stejně jako starostové, se ale bouří a nemíní se s něčím takovým smířit.

"Nerozumíme, proč by se pro příští rok měly sazby zvýšit o polovinu, když neroste inflace ani jiné ekonomické ukazatele," stěžuje si například místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček, který je starostou Křižánek na Vysočině.

Sdružení už požádalo o zásah ministerstvo kultury a také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který má zkoumat, zda OSA nezneužívá svého postavení. Obě instituce ještě nijak nerozhodly, ale podle informací HN by OSA mohla narazit v Poslanecké sněmovně.

V současnosti v ní totiž leží hned dva návrhy novely autorského zákona, kterými se budou poslanci na podzim zabývat, jeden je vládní, druhý senátní. Při jejich projednávání by kromě jiného mohlo přijít na přetřes i počínání Ochranného svazu autorského.

Peníze pro OSA

Veřejné podniky

Pokud má někdo ve své provozovně nějaké reprodukční zařízení (rádio, TV, DVD, CD atd.), musí uzavřít s OSA licenční smlouvu a zaplatit v ní sjednanou autorskou odměnu.

To se týká jakýchkoliv veřejných prostor, od restaurací až například po kadeřnictví.

Pořadatelé koncertů

Každý, kdo chce pořádat koncert, musí nejdříve získat od OSA licenci k užití díla, které se bude hrát.

Proto je nutné poskytnout OSA nejpozději deset dnů před konáním akce program produkce.

Pořadatelé plesu nebo taneční zábavy

V případě, že na těchto akcích zazní živá hudba, musí se pořadatelé akcí zachovat stejně jako pořadatelé koncertů.

Pokud jde o výši poplatků, ta je hodně závislá na tom, pro kolik lidí se akce uskutečnila a jaké bylo vstupné.

Hudba v místním rozhlase

Jestliže zazní v obecním rozhlase hudba chráněných autorů, musí se radnice také v těchto případech obrátit na OSA. Ta nabídne uzavření licenční smlouvy, která není závislá na množství odehrané
muziky.

Starostové se bouří

"Mezi starosty vzbudil nápad takto razantně zvednout poplatky vlnu nevole. Není k tomu důvod, a přijde mi to dokonce nemravné. Teď je příležitost, abychom se tím zabývali," potvrzuje výhrady místopředseda sněmovny za TOP 09 a Starosty a nezávislé Petr Gazdík. "Mohli bychom přijmout vlastní novelu zákona, která zabrání skokovému zvýšení poplatků," přidává se Gazdíkův stranický kolega, poslanec Jan Farský.

Nejsou přitom jediní, výhrady mají také další bez ohledu na to, zda jsou vládní či opoziční politici. "Nějaké výrazné zvyšování poplatků není namístě. Pokud to bude OSA přehánět, je možné, že jako poslanci zasáhneme," avizuje předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman
Sklenák.

A podobně mluví i místopředseda ODS Martin Kupka, který je starostou Líbeznic u Prahy.

"Ke skokovému nárůstu poplatků by nemělo dojít. Ve výsledku to může přinést škodu hlavně lidem v obcích a městech, protože by případné omezení akcí ovlivnilo kvalitu jejich života. Navíc takové akce jsou důležitým pojítkem mezi lidmi," namítá Kupka.

Naopak spíše na straně Ochranného svazu autorského je poslanec ANO Martin Komárek,
který je jako autor několika knih příjemcem peněz z autorských práv. "Osobně si myslím, že poplatky nijak vysoké nejsou, ale v klubu ANO bychom o tom určitě debatovali," podotkl.

Předseda představenstva OSA Roman Strejček si stojí za tím, že zvýšení cen není nijak razantní. "Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené," prohlašuje Strejček, který se hájí tím, že poplatky v Česku jsou v porovnání se zahraničím nejnižší.

"Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby u nás dostávalo nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí EU," dodává.

Související