Exekutoři se snaží vysvětlit ministerstvu spravedlnosti, že závěry publikované v dokumentu "Analýza problematiky exekučního prostředí s akcentem na dislokaci exekutorských úřadů a nákladovost exekuce" jsou nesprávné. Realita je prý jinde. Uspořádali proto v rámci Pražského právnického podzimu se společností Havlíček Brain Team sympozium na téma Odměna exekutora a náhrada nákladů. Během sympozia vystoupilo mimo jiné vedení a členové Exekutorské komory ČR v čele s prezidentkou Pavlou Fučíkovou, členové Soudcovské unie ČR včetně prezidentky Daniely Zemanové, ale i zástupce "druhé strany sporu", Antonín Stanislav z ministerstva spravedlnosti, který se podílel na tvorbě projednávané analýzy.

Závěry ministerstva

Informace, které byly v analýze ministerstva spravedlnosti zpracovány, byly získány částečně od Exekutorské komory ČR (data 30 exekutorských úřadů), nicméně většinu údajů z celkového počtu 122 zkoumaných exekutorských úřadů získalo ministerstvo spravedlnosti pomocí zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Z analýzy vyplývá, že mzda exekutorů sahá v průměru měsíčně k částkám přes 300 tisíc korun. "Lze dospět k závěru, že průměrný roční příjem menších soudních exekutorů se pohybuje pod hranicí 2 milionů Kč, průměrný roční příjem větších soudních exekutorů pak pod hranicí 5 milionů Kč. Jednoduchým zprůměrováním těchto 2 hodnot pak dospějeme k číslu kolem 3 milionů Kč (3 257 330 Kč)," píše se v analýze. Takovou částku označilo ministerstvo za příliš vysokou a navrhuje snížení tarifu ve dvou krocích, nejdříve o třetinu, poté až o dvě třetiny. "Aktuální stav příjmů soudních exekutorů nesporně umožňuje jistý bezprostřední zásah do současného systému, a to aniž by bylo nutno vyčkávat přijmutí souvisejících legislativních změn. Pod předmětným bezprostředním zásahem si lze představit třetinové snížení odměny soudního exekutora v základním pásmu do 3 000 000 Kč z dosavadních 15 % na 10 % a současně nové nastavení minimální výše odměny soudního exekutora u bagatelních pohledávek z 3000 Kč na 2000 Kč, a to zejm. s ohledem na skutečnost, že většinu vymáhaných pohledávek (medián) tvoří pohledávky do 10 000 Kč, tato změna by se tak bezprostředně dotkla velkého množství řízení," stojí v analýze resortu. Tak by mělo být dosaženo snížení výdělku exekutora na úroveň platu soudce okresního soudu.

Odborné příspěvky

Sympozium zahájila Pavla Fučíková poměrně skeptickým pohledem na celou problematiku. Nejenže exekutory za poslední léta dle jejích slov trápí tzv. fenomén mnohočetných exekucí, které jsou téměř nevymahatelné, ale zároveň zdůraznila, že způsob, jakým ministerstvo zpracovalo data, neudává směrodatné důkazy o práci exekutora, a měla by být zohledněna spousta doplňujících faktorů.

Prezidentka exekutorů upozornila na pojem průměrná mzda, který určuje něco jiného než reálné průměrnými obyvateli dosažené platy dokazující medián mzdy. Tento jev přirovnává k rozdílu mezi průměrnými mzdami v ČR, které jsou pro mnohé obyvatele téměř nedosažitelné, průměr totiž zvedají obyvatelé, kteří vydělávají obrovské sumy úspěšným podnikáním.

"Ministerstvo si ze získaných dat připravilo analýzu a dospělo k názoru, že průměrný soudní exekutor si vydělá 348 678 Kč měsíčně. A to je dostatečně vysoký polštář na to, aby mohlo dojít bez dalšího k plošnému snížení tarifu rovnou o třetinu," komentovala plánované kroky ministerstva Fučíková.

Jedním z dalších řečníků byl soudní exekutor Petr Polanský. Uvedl, že v České republice je dohromady 158 exekutorských úřadů fungujících v 75 obvodech okresních soudů a čítají 3100 zaměstnanců. Dle jeho slov úspěšný exekutorský úřad s 20 zaměstnanci ročně vymůže kolem 100 milionů korun a snížení tarifů by mohlo snížit právě i tuto částku. Upozornil, že už nyní připadá v průměru na zaměstnance 1500 exekucí a i vzhledem k nevymahatelnosti 75 % exekucí je zapotřebí uvažovat o diskusi ohledně tarifu, jehož snížení může vést k odlivu exekutorů. Ti by pak mohli vykonávat svou činnost pouze částečně, jako koníček, tudíž by následky dopadaly i na stát a společnost.

Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu, vidí z pohledu svého postavení problém v tom, že práva, která byla již jednou někomu přiznána, by neměla být odňata. Na tento příspěvek reagovala i Daniela Zemanová, která exekutory přirovnává k podnikatelům a přiznává, že ti úspěšní si mohou vydělat poměrně dost peněz.

Dodává, že z pohledu soudce jí nepřísluší vyslovovat se k takovým problémům, které jsou zpolitizované. Nicméně je nutné věnovat pozornost otázkám, u kterých je porušena nezávislost, a v takových případech vyjadřuje svou podporu i Exekutorské komoře.

Reálný plat exekutora?

O přiblížení reálného platu exekutora se pokusila Daniela Kovářová, bývalá ministryně spravedlnosti, která ve svém diskusním příspěvku zveřejnila výsledky orientačního průzkumu mezi jednotlivými právními profesemi ve svém okolí.

Dle jejích slov se pohybují i nyní běžné platy exekutora v úrovni platů soudců i notářů (rozmezí 80-90 tisíc Kč), u kterých také upozorňuje na nepříliš vysoké zisky oproti veřejnému mínění, a to hlavně v nepříliš obydlených částech republiky. Svým příspěvkem chtěla přiblížit problematiku uvádění "průměrné mzdy" jako směrodatného výsledku pro další kroky ohledně snižování mzdy exekutora.

Ministerstvo má jasno

Mezi řadou dalších přispěvatelů, kteří doufají v dialog mezi exekutory a ministerstvem ohledně dalšího osudu exekutorů a následné přehodnocení analýzy, vyčníval Antonín Stanislav z ministerstva spravedlnosti. Ten obhajoval výsledky, jež byly vypracovány na základě zadání a resort si za nimi stojí. Stanislav tedy potvrdil stále trvající plán, kterým se 1. ledna 2017 sníží exekutorský tarif o třetinu.

Související