Nedávno jste vydali každoroční přehled transakcí. Česko si v něm nevedlo špatně...

Český trh bude určitě v následujících dvou letech ještě více sílit. Vzkvétá trh s nemovitostmi či technologický sektor. Navíc sledujeme určitý odklon aktivit od Polska a Maďarska, kde aktuálně panuje nejistota na trhu. Očekáváme, že z toho bude Česká republika benefitovat.

Jak rušný byl v oblasti transakcí přelom roku?

Letos je to jinak než v minulosti. Většina transakcí se namísto v prosinci uzavírala až v lednu či únoru. Finalizujeme například prodej energetického fondu specializovaného na využití obnovitelných zdrojů Energy 21. Nedávno jsme uzavřeli transakci za 150 milionů eur, letos určitě jednu z největších.

Takže je český trh připraven na velké transakce?

Místní trh je silný. Není tu sice mnoho miliardových eurotransakcí, ta bude spíš jedna, prodej GE Money Bank. Očekáváme ho v druhém čtvrtletí, a to prostřednictvím nabídky akcií na české a londýnské burze. Mimo to vidíme opravdu hodně aktivit ve "střední byznysové hladině", což je pro Český trh typické.

Je toto právě oblast, která vás jako kancelář zajímá?

Ano. Pokud mluvíme o CMS globálně, zaujímá vedoucí pozici v transakcích na středním segmentu trhu. Ve střední Evropě se ale řadíme k těm, kteří dělají největší transakce na trhu.

Čím to je?

Kvůli velikosti obchodů, které tu jsou. V západní Evropě je řada transakcí v miliardách eur, ve střední Evropě, konkrétně v Česku, je to pak maximálně jedna ročně. V Polsku dvě nebo tři.

Mění se to s čínskými transakcemi?

Lehce. Vidíme celkovou dynamiku asijských klientů, například i z Jižní Koreje anebo Japonska. Pokud jde o Čínu, CEFC vloni uzavřelo v Česku asi sedm transakcí. Žádná z nich sice nemá ohromný objem a nejsou průkopnické, ale tolik transakcí jednoho investora za rok je pro náš trh hodně. Číňané mimochodem investovali také v Rumunsku, kde převzali 51 procent tamní největší rafinérské společnosti Rompetrol. Čínský kapitál tak pociťuje celá střední a východní Evropa.

A co arabští investoři?

Jejich aktivitu vidíme spíš v Turecku. V Evropě byli aktivní spíše před finanční krizí, po ní už méně.

Vaše kancelář má silné zázemí mimo jiné v jižní a jihovýchodní Evropě. Ta je zajímavá i pro investory od nás...

Určitě. V posledních několika letech je zvýšená aktivita v Srbsku a Chorvatsku, zejména kvůli privatizaci. A to ne vždy úspěšné.

Co za to může?

Politici. Třeba vloni se měl privatizovat srbský Telecom. Očekávala se cena 2 miliardy eur, což by byl jeden z největších obchodů v regionu. Velmi kredibilní investoři projevili o obchod vážný zájem, jenže tamní vláda zrušila privatizaci, protože očekávala větší nabídky. Velmi podobné to bylo s příchodem nové vlády ve Slovinsku.

Jsou ještě v Česku příležitosti pro privatizaci?

V dohledné budoucnosti ne. Víc příležitostí bude spíše v oblasti PPP projektů anebo infrastrukturních projektů.

Pokud jde o PPP, ještě nedávno o ně nebyl velký zájem. Změnilo se to?

Je to stále nezmapované území, například Slováci to vcelku úspěšně zvládli. Jeden z faktorů, který letos vidíme, je opravdu velký zájem velkých infrastrukturních fondů. Chtějí investovat do projektů v celém regionu, nejenom v Česku.

Jaká oblast je na to vhodná?

Silnice a doprava. Méně už nemocnice nebo věznice...

Jak v dnešní době zaujmout klienta?

Abyste si mohli vybudovat vztah s klientem, musíte prostě porozumět jeho byznysu. A to jeho potřebám, každodenním problémům, hrozbám i silným stránkám.

Co je na tom nejtěžší?

Základní obtíž je v tom, že po vystudování právnické fakulty znáte jenom právo. Potřebujete ale mít v daném sektoru expertizu. Pochopení toho, jak funguje byznys, absolventům chybí. Zároveň nesmíte mít iluzi, že jako právník porozumíte zároveň vědním oborům, finančním institucím i energetice.

Změnily se nějak potřeby začínajících právníků?

Nová generace právníků chce být dobře placena, mít pravidelnou pracovní dobu a nemá tak silné ambice stát se na zbytek života partnerem advokátní kanceláře.

Je to dobře?

Spíš ano. Zároveň je těžké takovým požadavkům v realitě vyhovět. Klienti jsou velmi nároční a očekávají, že budeme intenzivně pracovat, dokud svou práci nedokončíme. Takže je tu určitý nesoulad mezi touhou po rovnováze mezi pracovním a osobní životem mladých právníků a klientskými požadavky. Je to celosvětové téma, které aktuálně řeší advokátní a účetní firmy.

Jaká je pozice CMS v Česku?

Jsme na úrovni ostatních lídrů na trhu, děláme stejně či více transakcí. Stejné je to v celé střední Evropě.

A co pozice v rámci sítě? Některé kanceláře jsou celosvětově silné, ale na lokální bázi spíše skomírají.

Politika CMS v Evropě je taková, že nemáme kancelář bez plnohodnotných služeb. Nejsme v každém myslitelném městě. Můžeme dělat na vlastních transakcích, a to samostatně, bez podpory Londýna nebo jiné kanceláře. Pokud jde o střední Evropu, máme nesmírně silnou a pevnou vazbu. Takovou nemá žádný z našich konkurentů. Pro naše vedení, které je v Londýně, jsme velmi důležití.

V Praze máme mnoho zahraničních právníků. To už v Česku není tolik vidět. Je to cíleně?

Všichni zahraniční kolegové v pražské kanceláři mají regionální roli. Děláme odsud totiž práci v celém regionu. Například tři naši kolegové v sektoru bankovnictví a financí se lokální práci věnují zhruba z 20 procent. Stejně to mám i já, i když jsem v Česku přes 17 let.

Je pro klienty důležité, zda se prezentujete jako česká či mezinárodní firma?

Naše ambice není být zaškatulkováni jako "česká kancelář", jsme mezinárodní. Klientům pak jde hlavně o to, abychom poskytovali právní služby spojené s českým právem. Zároveň máme mnoho mezinárodních klientů s přeshraničními transakcemi. A to z nás dělá mezinárodní firmu.

Jak školíte své právníky?

Máme dvě úrovně tréninku. První jsou praktické skupiny zaměřené na právní expertizu. V lednu jsme poslali do Londýna na školení čtyři kolegy, kteří se věnují korporátnímu právu. Všichni naši právníci jsou zároveň zaměřeni na svůj sektor, kde se v rámci školení věnují spíš byznysu a pochopení odvětví.

Jak byste se popsala jako manažerka?

Jsem celkem tvrdá a mám poměrně vyhraněné názory a nápady, kam bychom měli směřovat. Zároveň jsem vcelku zanícená a angažovaná. Vnímám svou manažerskou morálku velmi seriózně a za tým a jeho výstupy se cítím mimořádně zodpovědná. Zároveň mám vysoké nároky na spolupracovníky, nejen pokud jde o jejich práci, ale také oddanost kanceláři. Vnímám to tak, že od lidí očekávám přesně to, co od sebe samé. V neposlední řadě se snažím být spravedlivá, pokud jde o vedení lidí...

Měla jste nějaké vzory?

Několik... Jak dobrých, tak špatných, a to mi pomohlo najít vlastní cestu.

Musela jste někdy čelit určitému nedocenění od kolegů, jen kvůli tomu, že jste žena?

Mnohokrát, ale zvykla jsem si na to. Už mi to tak nevadí...

Takže je to pro ženy denní chléb? Co jim poradit?

Věřit sobě a věřit tomu, co dělají.

Helen Rodwell

Rodwell začínala kariéru v melbournské pobočce kanceláře Minter Ellison. V roce 1996 přesídlila do londýnské CMS Cameron McKenna, o tři roky později se přestěhovala do Prahy. Kancelář vede od roku 2012. Australanka zároveň vede tým korporátního práva kanceláře ve střední a východní Evropě. Specializuje se na nejrozsáhlejší korporátní transakce na trhu, zejména ve finančním a energetickém sektoru.

 

Studie CMS o aktivitách v oblasti M&A v roce 2015 a pro rok 2016

- Studie vypracovaná kanceláří CMS mapující vývoj v oblasti M&A předvídá nejistý rok i přes rekordní počet transakcí uzavřených v roce 2015. V této studii CMS analyzovala přes 2000 svých transakcí v oblasti evropských veřejných a soukromých společností, jež nejsou kotovány na burze, v období let 2010 až 2015.

- V minulém roce byl trh M&A ovládán prodávajícími, kteří byli schopni vyjednat lepší obchodní podmínky a mechanismy na ochranu proti právním rizikům. S geopolitickými a ekonomickými změnami v roce 2016 mohou být prodávající nuceni snížit svá cenová očekávání nebo naopak posílit své odhodlání k rizikovým transakcím. Ve střední a východní Evropě stále existuje mnoho zajímavých příležitostí k transakcím, zejména na trhu středně velkých podniků, které přilákají strategické investory i private equity fondy. Z hlediska ekonomického růstu je region CEE v současné době jedním z nejvíce rostoucích globálních trhů, nicméně lze očekávat, že politické změny mohou mít přímý dopad na úroveň nových investic.

- V roce 2016 jsme se podle studie dostali do méně stabilního prostředí po rekordním období pro transakce M&A v roce 2015, avšak strategické posuny, ke kterým došlo v tolika odvětvích v roce 2015, musí vyvolat přímou reakci ze strany konkurentů. Příležitosti pro rozhodující M&A nadále existují.

- Nejistota je přičítána takovým faktorům, jako jsou dlouhodobě předpovídané zpomalení ekonomického růstu Číny a největší příliv migrantů do Evropy za celé století v celém křehkém schengenském prostoru. Zpráva také naznačuje, že americké úrokové sazby a výrazné omezení reverzních transakcí, volby v USA provázené problémy napříč společností, agresivnější klima pro daň z příjmu společností a nadcházející britské referendum o zachování členství v Evropské unii budou přispívat k rizikovějšímu transakčnímu prostředí.

- Studie M&A zjistila, že hodnota transakcí v Evropě se zvýšila v roce 2015 o 22 % na částku 990 miliard eur ve srovnání s rokem 2014, navzdory poklesu objemu o 6 %. V roce 2015 byl také zaznamenán nejvyšší výsledek za poslední čtvrtletí s hodnotou transakcí převyšující částku 420 miliard eur. Přestože se objem transakcí snížil celkově o 6 %, CMS uzavřela v roce 2015 o 13 % více transakcí než v předchozím roce.

- Studie zjistila, že kupující obecně museli zaplatit více za uzavření transakcí a strávit více času a energie při sjednávání ceny. Tento trend je zřejmý ze stoupajícího počtu transakcí, které byly zaměřeny na cenová ujednání. V roce 2015 bylo zaznamenáno, že ujednání o úpravě kupní ceny byla využita u 49 % transakcí v porovnání se 43 % v předchozích pěti letech. 56 % zbývajících transakcí využilo tzv. locked box mechanismus (ve srovnání s pouze 41 % v předchozích pěti letech), přičemž locked box mechanismus je dalším ukazatelem zaměření na cenu. Naproti tomu byli kupující více uvolnění v oblasti jiných ujednání o rozložení rizik, což umožnilo prodávajícím sjednávat v uplynulých pěti letech nižší horní limity odpovědnosti a kratší lhůty pro uplatnění nároků ve srovnání s předchozími pěti lety.

Zdroj: CMS

Část rozhovoru vyšla v týdeníku Ekonom


Foto: Martin Svozílek

Související