Na centrální úrovni Kobra v roce 2014 zajistila 1,4 miliardy korun a loni zhruba 1,9 miliardy korun. Regionální kobra, která vznikla na začátku roku 2015, pak zamezila trestné činnosti za 847 milionů korun. „Potvrzuje se, že je Kobra silným nástrojem v boji proti daňové kriminalitě, především v oblasti spotřební daně a daně z přidané hodnoty,“ komentoval výsledky speciální jednotky ministr financí Andrej Babiš (ANO) a dodal: "Spolu se systémem přenesené daňové povinnosti se jedná o nejefektivnější způsob, jak získat nezaplacené daně zpět do státního rozpočtu a jak předcházet podvodům."

Daňová Kobra je společný tým policistů, celníků a pracovníků Finanční správy. Její členové si v rámci zákonných možností operativně vyměňují informace, díky nimž rychle tipují kauzy daňových úniků a koordinují jednotlivá řízení. Hlavním cílem fungování společného týmu je zajištění řádného výběru daní – zejména daně z přidané hodnoty a spotřební daně - a vracení nezákonně získaných prostředků do státního rozpočtu.

Na policejním prezidiu nyní v rámci Kobry stíhá pachatele daňových úniků 40 policistů. Dalších několik desítek lidí se do činnosti speciálu zapojilo v regionech. Vedle jednotlivých krajských policejních ředitelství jde o místně příslušné celníky a zaměstnance regionální finanční správy.

Inspirace pro zřízení Kobry přišla ze Slovenska, kde podobná jednotka specializovaná na boj proti daňovým únikům funguje od července 2012. Také u našich sousedů má Kobra podobu flexibilního týmu, který se integruje z pracovníků policie, finanční správy, prokuratury a Národní kriminální agentury. Slovenskému státnímu rozpočtu už dokázala zachránit přes 50 milionů eur.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se zřízení Daňové Kobry ukázalo i v českých podmínkách jako "správný a efektivní krok". V příštích letech by se tak mohl útvar dále rozrůstat. Policisté plánují, že během následujících dvou let přijmou až 150 nových lidí.

Související