Jaroslav Havel

řídící partner HAVEL, HOLÁSEK & PARTNERS

Od roku 2010 zaznamenáváte rapidní nárůst úspěšnosti v rámci Právnické firmy roku. Letos jste nově získali ocenění za klientské služby. V čem je specifické a o čem vypovídá?

Klientské ocenění je pro nás samozřejmě nesmírně důležité, protože odráží zpětnou vazbu od našich klientů. Perfektní klientské služby a celkový servis pro klienty považujeme za naši nejsilnější stránku, ale hlavně advokacie se přece dělá právě kvůli klientům. Chceme mít ty nejchytřejší, nejúspěšnější a nejbonitnější klienty s dobrou pověstí, kteří si váží našich služeb a berou nás jako rovnocenné obchodní partnery. Nejde jen o rychlost, flexibilitu a profesionální právní služby, ale i celou řadu souvisejících podpůrných aktivit. Například díky unikátní síti kontaktů v České republice i na Slovensku našim klientům také pomáháme nalézat nové obchodní a transakční příležitosti. Máme mimořádně vysokou klientskou loajalitu. Klienti, které jsme získali, u nás zůstávají a doporučují nás dál. Teď nás podpořili i v soutěži.

Kvalitní pokrytí většiny oblastí práva s sebou nese ohromnou dynamiku a zároveň řadu nástrah. S čím jste bojovali nejvíc?

Jsme kancelář, která myslí dlouhodobě a strategicky. Sledujeme vývoj a trendy v zahraničí a snažíme se předjímat změny, které přijdou, a s předstihem se na ně dobře připravit. To platí i o případných legislativních změnách. Jak se historicky ukázalo, v případě všech zásadních novinek a trendů, jak obchodních, tak i právních, jsme byli vždy v čele inovací a byli jsme schopni pružně a mimořádně rychle zareagovat a vytěžit z toho vyplývající příležitosti na trhu právních služeb. Nám vlastně dynamika trhu vyhovuje, protože s ní umíme dobře pracovat, a máme tak konkurenční výhodu.

Může za vaše úspěchy na trhu způsob vašeho obchodního vedení společnosti? V čem je specifické?

Za naše úspěchy může především vynikající tým právníků a špičkové služby, které klientům poskytují. Obchodní vedení společnosti a profesionální management jsou pro ně především dobrou podporou, díky které se mohou v nadstandardních podmínkách plně věnovat své práci.

Komu víc vadí razance a velikost, s jakou pojímáte poskytování právních služeb? Domácím, nebo mezinárodním kancelářím?

Nerozlišujeme tak moc mezi domácími a zahraničními kancelářemi, logicky jsou všechny našimi konkurenty. Chováme se ke konkurenci naprosto korektně, nikoho nepomlouváme, jen se logicky snažíme uspět v hospodářské soutěži mezi advokáty. Úspěšní vědí, že výsledky každé kanceláře na trhu odrážejí kvalitu jejích služeb a schopnosti vedení kanceláře služby nabídnout klientům, méně úspěšným stále něco vadí a stěžují si. My se úspěšnými kolegy advokáty snažíme naopak inspirovat. Pro nás je ale především důležité, aby byli s naší firemní filozofií spokojení naši zaměstnanci, klienti a obchodní partneři.

Stavíte svůj úspěch spíše na dílčí pomoci co největší šíři klientů, nebo je pro vás důležitější komplexní pokrytí jejich agendy i za cenu menšího počtu klientů?

Obecně je pro nás lepší, když pracujeme pro klienta v širším rozsahu, protože ho lépe známe, což je samozřejmě vždy pro obě strany velkou výhodou. Neznamená to ale, že dílčí pomoc klientům je pro nás nezajímavá. Chápeme, že pro některé, zejména menší nebo mimopražské společnosti je praktičtější, když na běžných věcech spolupracují s menší, levnější kanceláří a nás si najímají na velké a zásadní případy, typicky například na prodej firmy, financování, složité právně-daňové otázky, zahraniční expanzi nebo export. Úspěch zkrátka stavíme na tom, co lépe funguje pro klienta, přesně v intencích našeho motta "úspěch spojuje".

Řada kanceláří v minulosti kritizovala nižší ceny, které jste schopni svým klientům za své služby naúčtovat. Byl tento impulz trhu z vaší strany dobré rozhodnutí?

K žádnému takovému rozhodnutí ale nedošlo. Nikdy v minulosti jsme zásadně nesnižovali sazby. Od zahájení naší činnosti jsme je měli nastavené podle našeho názoru zdravě a spravedlivě pro klienty. Podstatná část trhu srovnatelných kanceláří se postupně srovnala na naši úroveň, která byla evidentně tržní, když nám funguje už 14 let. Obecně máme velmi stabilní cenovou politiku související s celkovou stabilitou firmy - naše průměrná hodinová sazba činí 3500 korun a od roku 2005 (tedy od uvolnění spolupráce s Deloittem) se v zásadě nezměnila. Klient si nás vybírá především na základě kvality služeb a důvěry v naší kancelář, poměru ceny a kvality. Naše kancelář má trvale zdravou ziskovost při nejrozsáhlejších investicích na trhu, prostory Florentina či Titania v Brně, špičkové IT technologie a samozřejmě i velmi nadstandardní odměny našich zaměstnanců.

Neobáváte se rostoucí síly dalších domácích kanceláří?

Na trhu advokátních služeb konkurence každoročně roste, stejně jako je to v jiných oborech profesionálních služeb. Tak tomu bylo, je a bude a je to riziko podnikání, se kterým je třeba počítat, ale zároveň i výzva. Naše hospodářské výsledky, tempo růstu kanceláře, nové akvizice špičkových kolegů a klientská základna při porovnání s trhem nenasvědčují tomu, že bychom se právě teď měli začít bát, nicméně neusínáme na vavřínech a tvrdě pracujeme na dalším zlepšení.

Jste jedna z mála kanceláří, které pravidelně zveřejňují své hospodářské výsledky. Proč?

Na západních trzích, se kterými se chceme srovnávat, je to naprosto běžná praxe související mimo jiné s podnikatelskou transparentností, ale i transparentností vůči zaměstnancům. Zároveň chceme předcházet spekulacím a pomluvám týkajícím se našich hospodářských výsledků, které jsou takovou česko-slovenskou specialitou.

Co považujete za svůj loňský největší úspěch?

Naši kancelář vnímáme z dlouhodobé perspektivy, takže pro nás nejsou tak rozhodující jednotlivé úspěchy, ale trvalý udržitelný růst a rozvoj. V posledním roce to bylo především další výrazné rozšíření klientského portfolia a všeobecně spokojenost a "věrnost" našich klientů, ale také rozšíření týmu o další špičkové kolegy, kteří k nám přišli z významných kanceláří. To neznamená, že se neumíme pořádně radovat, když se nám něco konkrétního povede, například úspěšně dokončíme transakci. Určitě rádi oslavíme i ocenění Právnická firma roku nebo naše 15. výročí v příštím roce.

A v čem letos "vedete" na trhu?

Daří se nám asi rovnocenně ve všech oblastech práva, mimo trestního, kterému se vzhledem k profilu našich klientů příliš nevěnujeme, a to reflektují i výsledky Právnické firmy roku. Máme ve většině oblastí také nejrozsáhlejší klientelu na trhu. Jinak fungují menší nebo úzce specializované kanceláře butikového typu, ale my si zakládáme na komplexnosti našich služeb, právních i daňových, a tedy schopnosti kombinovat přednosti velké kanceláře a specializovaných týmů na jednotlivé oblasti práva nebo ekonomické sektory.

 

Jaroslav Havel

Řídící partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners se specializuje na oblasti bankovnictví a financí, právo obchodních společností a obchodní právo, fúze a akvizice, private equity / venture capital, právní audity a právní due diligence šetření, pojišťovnictví, právo kapitálových trhů, energetiku, dopravu a zdravotnictví. Před založením kanceláře v roce 2001 pracoval například pro mezinárodní kancelář Linklaters.

 

Karel Muzikář

řídící partner WEIL, GOTSHAL & MANGES

Vaše kancelář patří dlouhodobě k nejúspěšnějším na trhu. Nemůže se stát, že usnete na vavřínech?

V žádném případě, spíše naopak. Ocenění naší práce nás pochopitelně velice těší, ale vnímáme je také jako závazek. Úspěchy nás prostě motivují k ještě lepší práci.

Je vedení kanceláře spokojeno s pražskými výsledky?

Ano, vedení advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges je spokojeno s výsledky české kanceláře.

Letos jste po roční pauze získali hlavní cenu v rámci Právnické firmy roku. Jak si vysvětlujete loňský výpadek?

Náš loňský výsledek v anketě Právnická firma roku bych v žádném případě nenazval výpadkem. Kromě dvou oborových ocenění (Fúze a akvizice, Právo hospodářské soutěže) jsme loni získali také cenu za nejlepší klientské služby. Tohoto ocenění, které jsme obdrželi také za rok 2012, si přitom osobně velice cením. Rád bych také připomněl, že jsme hlavní cenu získali třikrát za sebou v letech 2011, 2012 a 2013. Loni to nevyšlo. Ale všichni víme, že konkurence je v našem oboru veliká. A možná i proto si letošního opětovného udělení hlavní ceny opravdu moc vážím.

Někteří konkurenti nesou nelibě vaše angažování v poradenství pro státní správu. Co je nejčastější kritika, kterou v této oblasti slyšíte?

Vždy se snažíme našim klientům poskytovat co nejlepší služby, stát samozřejmě není výjimkou. Myslím, že každý, kdo se o právo zajímá, musí vidět pozitivní výsledky naší práce - ať už jde o úspěchy v mezinárodních arbitrážích, či například sporech týkajících se dálnice D47. A abych řekl pravdu, nevybavuji si žádnou relevantní odbornou kritiku, která by na naše poradenství pro stát směřovala. Navíc zjevně měřitelné úspěchy, tedy vyhrané spory pro stát za několik let zpět v mnoha miliardách Kč, jsou dostatečným potvrzením, že svou práci, většinou navíc související s mimořádně složitými a komplexními kauzami, děláme dobře.

Má zastupování státu ve velkých arbitrážích pro advokátní kancelář více výhod, nebo nevýhod?

Pohled advokátní kanceláře není důležitý, podstatnější je, jak práci advokátů hodnotí klient a především, jak taková arbitráž dopadne. Často jde o obrovské částky, proto je potřeba nic nepodcenit a spolehnout se na zkušené a kvalifikované právníky. Myslím, že naše výsledky v arbitrážích, kterým Česká republika v posledních letech čelila, tedy ty zachráněné desítky miliard Kč, hovoří za všechno.

Mění se v posledních letech objem přísunu práce ze zahraničí?

V případě naší kanceláře nikoliv, poměr práce pro domácí a zahraniční klienty je u nás už několik let víceméně stabilní.

Nedávno od vás odešli někteří zkušení advokáti ke konkurenci. Poznamenalo to chod kanceláře?

Považuji především za podstatné, že naši kancelář za dobu celé její existence, tedy více než 23 let, neopustili žádní klíčoví partneři ani seniorní advokáti. Chod kanceláře zmíněnými odchody nebyl ovlivněn.

Koho vnímáte jako největší konkurenci? Rostoucí domácí, nebo zavedené zahraniční kanceláře?

Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. Vždy záleží na konkrétní oblasti práva. Pokud jde například o arbitráže či M&A transakce s mezinárodním přesahem, jsou obecně větší konkurencí zahraniční kanceláře. V oblasti sporů před českými soudy pak spíše kanceláře tuzemské.

Letos jste ztratili ocenění za klientské služby. Změnili jste přístup?

Přístup jsme neměnili a neměníme a i v tom je částečně náš dlouhodobý úspěch. Vždy jsme si zakládali na kvalitě našich služeb a na pečlivosti, s jakou k práci přistupujeme. A děláme všechno pro to, abychom náš servis neustále vylepšovali a posouvali dál.

Naopak jste si upevnili pozici v oblasti M&A. Martin Kramář se navíc stal dealmakerem roku. Odpovídá tomu i letošní první pololetí?

Ano, odpovídá.

Co považujete za svůj loňský největší úspěch?

Nerad bych zmiňoval jeden konkrétní úspěch. Největší radost mi dělá skutečnost, že nám klienti i nadále věří a že dokážou rozpoznat kvalitu naší práce. Toto zjištění je pro mě osobně o to příjemnější, když si uvědomím, jak široký rozptyl služeb dokážeme zajistit - ať jde o poradenství při významných mezinárodních akvizicích, poradenství v oblasti bankovnictví, o zastupování ve složitých sporech a mezinárodních arbitrážích, či řešení různých komplikovaných regulatorních otázek.

V čem letos "vedete" na trhu?

Myslím, že už tradičně jsme nejsilnější především v oblastech korporátního práva a M&A transakcí a samozřejmě také obecně v oblasti sporné agendy.

Karel Muzikář

Karel Muzikář působí v advokátní kanceláři Weil, Gotshal & Manges od roku 1993 a od roku 1999 je jejím řídícím partnerem. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a New York University School of Law, kde studoval jako stipendista Fulbrightovy nadace. Prestižní ratingové společnosti jej pravidelně oceňují jako předního odborníka mimo jiné v oblastech obchodního práva, fúzí a akvizic, telekomunikačního práva či restrukturalizací a insolvencí.

 

Vladimír Uhde

řídící partner BBH

Vaše kancelář se loni poprvé velmi výrazně prosadila v rámci Právnické firmy roku, kdy jste posbírali nejvíc ocenění ze všech. Letošní výsledky jsou téměř opačné. Čím to je?

Této soutěže jsme se dlouhodobě neúčastnili. Vloni jsme si chtěli naostro ověřit, jak si stojíme. Velmi výrazně jsme uspěli a už tehdy bylo jasné, že zopakovat takový výsledek bude téměř nemožné. Letos patříme mezi velmi doporučované kanceláře ve čtyřech stěžejních kategoriích a mezi doporučované v dalších pěti. Společně s vítězstvím v jedné kategorii to rozhodně nepovažujeme za neúspěch, spíše naopak.

Odpovídá to tedy realitě?

Jak jsem uvedl, naše celkové výsledky v tomto žebříčku považujeme za velmi dobré a jsme s nimi spokojeni. Říkám to zejména při vědomí toho, kolik úsilí jsme přípravě na tento žebříček věnovali letos v porovnání s loňskem.

Jste spokojeni s výsledky, které jste v uplynulém roce měli?

Já osobně jsem velmi spokojen s tím, jak se firmě letos daří a jak se vypořádala s úkoly, které před ní byly. Stejně to vidí i moji společníci.

Stále si držíte prvenství v kategorii Česká firma na mezinárodních trzích. Dařilo se vám tedy lépe za hranicemi?

Podle mě jsme v současnosti jediná česká firma, která má i mimo Slovensko reálnou pobočku schopnou poskytovat komplexní právní služby. Vedle toho jsme úspěšně rozjeli plnohodnotný English law desk, který podtrhuje mezinárodní charakter našich služeb. Logicky z toho pak podle mě vyplynul úspěch především v této kategorii.

Změnil se v uplynulých měsících objem přísunu práce z vaší moskevské pobočky?

Ačkoliv jsme si nedělali přesnou analýzu změny objemu práce z moskevské pobočky, celý ruský trh je samozřejmě ovlivněn nepříznivým ekonomickým vývojem v Rusku. Potenciálu Ruska do budoucna však stále věříme a dále si tam budujeme svoji pozici.

Někteří konkurenti nesou nelibě vaše výhradní poradenství společnosti PPF. Má to i své nevýhody?

Těžko říct, jestli to jde označit za nevýhodu, ale určitě z toho plyne pocit obrovské odpovědnosti vůči skupině PPF, která nám dlouhodobě dává tak velkou důvěru.

Nedávno se přesunul z advokacie do byznysu jeden ze společníků, Tomáš Otruba. Poznamenalo to chod kanceláře?

Tomáš se zachoval k firmě velmi zodpovědně. Svůj odchod načasoval až na okamžik, kdy jej mohli nahradit kolegové, se kterými dlouho pracoval, Petr Přecechtěl a Tomáš Sedláček. I díky tomu budou letošní výsledky když ne lepší, tak minimálně srovnatelné s loňským výsledkem, přestože Tomáš už letos ve firmě prakticky nepůsobil. Navíc přechod Tomáše do byznysu dále rozšířil klientské portfolio kanceláře, protože Tomáš v rámci svých byznysových aktivit využívá služeb BBH.

Koho vnímáte jako největší konkurenci? Rostoucí domácí, nebo zavedené zahraniční kanceláře?

Moji rodiče mě vždycky vedli k tomu, abych se snažil vždy dosáhnout co nejlepšího výsledku bez ohledu na to, jak dobře či špatně si vedou ostatní. V BBH se zaměřujeme především na to, abychom se neustále zlepšovali a pro klienta udělali maximum. Spíše než na konkurenci se díváme, jak se vyvíjí potřeby a očekávání klientů a jak bychom jim mohli poskytnout lepší službu.

Řada advokátů hovoří v letošním roce o boomu M&A. Odpovídá tomu i vaše letošní první pololetí?

Letos jsme určitě zaznamenali zvýšený zájem o M&A služby, zejména v oblasti zdravotnictví, pojišťovnictví a telekomunikací. Nemůžu však říct, že by se tím diametrálně změnilo portfolio naší práce. I nadále tvoří významnou část naše tradiční profilové obory, zejména spory, bankovnictví a finance.

Co považujete za svůj loňský největší úspěch?

To, že mám dvě zdravé děti, které se úspěšně vyrovnaly se složitou životní situací.

Vladimír Uhde

Společník BBH odpovědný za oblast vedení sporů a energetické právo. V rámci litigací se zaměřuje na obchodní soudní spory a arbitráže. Má rozsáhlé zkušenosti v oblasti energetického práva a klienti pravidelně využívají i jeho zkušeností z práva mediálního. V průběhu kariéry poskytoval poradenství celé řadě domácích a zahraničních investorů ve významných akvizicích především v oblasti energetiky, a to v České a Slovenské republice, v Rusku nebo Bosně a Hercegovině.

 

Bořivoj Líbal

řídící partner PwC legal

Proč jste se jako kancelář neúčastnili letošního ročníku Právnické firmy roku?

Rozhodli jsme se v současné době koncentrovat více na práci pro klienty a ostatní firemní priority, proto jsme si soutěž mezi advokátními kancelářemi pro letošek nechali ujít.

Neobáváte se toho, že byste se nedokázali probojovat mezi dobře hodnocené kanceláře v oblastech, kde chcete být vidět?

V minulých letech jsme se této soutěže účastnili a v některých kategoriích jsme se úspěšně umístili. Obavy tedy nejsou namístě. Nicméně je pravda, že nejen s mým příchodem, ale i s příchodem dalších kolegů do PwC legal se naše advokátní kancelář začíná více zaměřovat také například na transakční práci, kde by však, přes všechnu naši špičkovou expertizu, bylo nereálné v tak krátké době očekávat slušné umístění.

Naposledy jste se účastnili v roce 2012, kdy jste získali doporučení v kategorii daňového práva. Jak jste na tom s ostatními oblastmi práva?

V roce 2012 jsme se umístili ve dvou kategoriích. V kategorii daňové právo jsme se umístili jako velmi doporučovaná firma a v kategorii právo hospodářské soutěže jsme se umístili jako doporučovaná firma. Co se týče ostatních oblastí práva, tak poskytujeme stejný rozsah služeb jako jakákoliv jiná mezinárodní advokátní kancelář s užším zaměřením na M&A, strukturování korporátních a holdingových struktur, nemovitosti, bankovnictví a finance, insolvence a spornou agendu.

Je poskytování právních služeb takzvanou velkou čtyřkou v něčem specifické?

Určitě ano. Díky spolupráci mezi příslušnou advokátní kanceláří velké čtyřky a ostatními společnostmi z její skupiny jsou tyto advokátní kanceláře schopny reagovat na nejrůznější požadavky klientů "pod jednou střechou", a přinášet tak klientům komfort one-stop-shop. Neoddiskutovatelnou výhodou jsou pro tyto advokátní kanceláře znalosti jejich kolegů z oblastí financí, daní či jiných poradenských platforem. Advokáti tak právě díky tomuto širokému záběru mají o něco blíže k samotnému byznysu klientů.

V čem je pro vás vaše širší rozkročení nevýhodou?

Nevýhoda pro advokátní kancelář velké čtyřky se projevuje například v limitaci poskytování právního poradenství společnostem, které jsou na burze a současně jsou auditovány společností ze stejné skupiny, jako je advokátní kancelář. Nevýhodou pro takové kanceláře může být také to, že musí více fungovat jako kolektivní hráč, vzhledem k tomu, že užívá jednotný brand. Pro klienty je však právě toto výhodou, zárukou kvality.

Změnil se v uplynulých měsících objem přísunu práce ze zahraničí?

Nárůst referované práce ze zahraniční sítě určitě zaznamenáváme, což jde ruku v ruce s tím, jak umíte s ostatními společnostmi uvnitř sítě spolupracovat a zdali umíte poskytnout takové služby, které síť aktuálně poptává.

Koho vnímáte jako největší konkurenci? Rostoucí domácí, nebo zavedené zahraniční kanceláře?

Zjednodušeně řečeno, konkurence jsou pro nás všichni dobří právníci působící mimo trestní a rodinné právo, které my sami neděláme. U kanceláří vnímám zatím jako největší konkurenci ostatní kanceláře napojené na velkou čtyřku a zbylé mezinárodní kanceláře. Velké české kanceláře pochopitelně vnímáme také jako konkurenty, jsou tu déle než my, a čeští klienti je tak mají daleko více v podvědomí, zatímco na nás teprve přicházejí.

Řada advokátů hovoří v letošním roce o boomu M&A. Odpovídá tomu i vaše první pololetí?

Mohu potvrdit, že zaznamenáváme poměrně velkou aktivitu v oblasti transakcí. Dá se říct, že jsme za posledních šest měsíců díky M&A na dvojnásobku toho, co jsme v tomto pololetí predikovali, a věříme, že není důvod, aby to bylo příští rok jinak.

Co považujete za svůj největší úspěch ve vedení PwC legal?

Překročení plánovaného obratu za naše první finanční pololetí o více než sto procent.

Bořivoj Líbal

Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity strávil rok studií na Právnické fakultě University of Lisbon v Portugalsku. Kariéru započal v advokátní kanceláři Norton Rose, dále pak působil v CMS Cameron McKenna. Od roku 2011 působil v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners, kde mimo jiné vedl řadu významných M&A transakcí. Specializuje se na korporátní právo, zahraniční a domácí akvizice společností.

Foto: archiv HN a kanceláří

Související