Jan Holásek, Vít Horáček, Mikuláš Touška, Jan Myška a Tomáš Otruba. České advokátní celebrity opouštějí firmy, kde byly po řadu let tahouny. Jejich kroky většinou míří pryč z advokacie. Bývalá esa se zajímají o investice, arbitráže anebo nemovitosti. "Je to přirozené, dělají přes dvacet let to samé. V byznysu platí, že se management mění po osmi letech," komentuje změny Vladimíra Glatzová. Právě s ní se od června rozloučí jeden ze zakládajících partnerů kanceláře Vít Horáček. "Nedá se zvládnout všechno. Nemůžu a nechci pracovat 24 hodin denně," popisuje Horáček důvody odchodu. Sám se chce naplno věnovat hlavně rozhodčí činnosti. "Kancelář mi sice řadu let umožňovala dělat si to, co jsem chtěl, ale nezvládal jsem. Devět řemesel, desátá bída. Proto jsem se rozhodl takto. Byla to rozumná dohoda, je to umění odcházení," dodává.

Z top advokátů byznysmeni

Advokátní partnerství je podle mnohých jako manželství. Trhem právních služeb tak v nedávné době otřáslo několik významných "rozvodů". Patrně nejsledovanější byl odchod Jana Holáska. Ten se po 13 letech rozloučil s Jaroslavem Havlem a opustil jednu z historicky nejúspěšnějších ryze českých kanceláří. Stejně jako v případě Víta Horáčka ani Jan Holásek nebyl poslední měsíce před svým rozhodnutím v kanceláři aktivní. "V momentě, kdy jsme odchod Jana Holáska ohlásili, neexistoval zásadnější klient, který by byl obsluhován jen jím. Vše už bylo dopředu vyřešeno. Jsme firma, která nerada riskuje," uvedl v souvislosti se změnou pro týdeník Ekonom Jaroslav Havel. Přesto spolu oba partneři uzavřeli dohodu: Holáskovo jméno minimálně další tři roky nezmizí z názvu kanceláře.

Holásek se naplno ponořil do aktivit v oblasti investic, nemovitostí a developmentu. Jeho zaměření není překvapivé, nemovitostem se intenzivně věnoval už jako advokát. Podle deníku E15 aktuálně investuje třeba do realitní firmy Accolade, která se podílí na výstavbě průmyslových parků.

Obliba byznysu je pro advokáty v Holáskově postavení logická. Samy kanceláře od nich totiž vyžadují spíš obchodní aktivity než aktivní právní praxi. Ať už se zaměřují na energetiku, banky, anebo reality, přední právníci jsou pro své obchodní partnery nepostradatelní. Rozumějí jejich byznysu, spoluvytvářejí ho a chrání. Je tak jen otázkou času, kdy se sami vrhnou do obchodování. Příkladem je významný advokát a společník BBH Tomáš Otruba. Podle serveru motejlek.com se bude expert na bankovnictví a právo kapitálových trhů věnovat projektům v oblasti správy majetku a investic. Firma zatím Otrubův odchod komentovat nechce, ale podle motejlek.com by to mělo být už začátkem dubna. Advokacie se přitom v minulosti za stejným účelem "vzdali" i původní zakladatelé kanceláře BBH, Josef Brož a Tomáš Brzobohatý. Brož, blízký spolupracovník Martina Romana, dnes působí ve vedení společnosti Pilsen Steel. Brzobohatý, který má hlavní zásluhu na spolupráci BBH s Petrem Kellnerem, zase figuruje v PPF Partners.

Mládí vpřed

"Já to nesleduji a nepřikládám tomu vůbec žádnou důležitost. Je to přirozený vývoj a je to život," tvrdí k velkým změnám na trhu Vít Horáček. Faktem je, že se otcové zakladatelé stahují. Kromě přeorientování se na byznys za tím může být i generační obměna. Loni třeba skončil po téměř dvaceti letech ve vysoké advokacii Mikuláš Touška, uznávaný odborník na litigace a arbitráže. Touška, vůbec první partner kanceláře Allen & Overy u nás, sice načas zůstal v pozici odborného poradce, aktuálně však podle zjištění Ekonomu s kanceláří nespolupracuje již vůbec a věnuje se studiím religionistiky. Nedlouho po Touškovi se kancelář musí vypořádat s dalším významným odchodem. "Jan Myška se rozhodl odejít z Allen & Overy. Chtěli bychom mu poděkovat za jeho přínos během jeho působení v kanceláři a do budoucna mu přejeme vše nejlepší," napsal Ekonomu Václav Valvoda, partner kanceláře. Myška, který je v advokacii od roku 1996, svoje rozhodnutí zatím komentovat nechce a oficiálně ve firmě ještě působí. Je to ale právě on, kdo kanceláři v minulosti nejvíce vydělával, a to hlavně díky své uznávané praxi v oblasti fúzí a akvizic. Myškův odchod je o to podstatnější, že byl spolu s Valvodou celosvětovým equity partnerem.

Pražská pobočka tak zřejmě bude muset hledat jeho nástupce z řad o generaci mladších kolegů. "V mnoha firmách v zahraničí dostávají partneři v padesáti letech signál, že už by měli končit. Je tam tlak na výkonnost a člověk po padesátce již není tak dravý," popisuje trendy Glatzová. Pustit někoho mladšího k řízení firmy, kterou advokáti pracně vybudovali, je podle ní umění, bez kterého firma nemá šanci na přežití.

Jaroslav Kramer, místopředseda Nejvyššího soudu ČR

Článek vyšel v časopise Ekonom 19. března.

 

Jan Myška, vedoucí korporátní praxe Allen & Overy

- Jeden ze dvou Čechů v celosvětovém vedení firmy.
- Spolupracoval na velkých privatizačních projektech a podle mezinárodního žebříčku Chambers je předním poradcem v oblasti M&A.

 

Tomáš Otruba, společník BBH

- Specialista na bankovní, finanční a pojišťovací právo, kapitálové trhy, M&A a korporátní právo.
- Zastupoval PPF při vytvoření společného podniku s pojišťovací skupinou Generali, šlo o největší M&A transakci v dějinách České republiky v celkové hodnotě 5,1 miliardy eur.

 

Vít Horáček, zakládající partner Glatzová & Co.

- Působí u českých i zahraničních rozhodčích soudů.
- Specialista na spornou agendu, duševní vlastnictví a informatiku, energetiku.

 

Související