1) Jak vnímáte zákonná pravidla zaměstnávání zvláštních skupin zaměstnanců, jako jsou např. zdravotně postižení, mladiství nebo těhotné ženy (např. povinné kvóty)?

2) Jakým způsobem vybíráte pozice vhodné pro zvláštní skupiny zaměstnanců?


Mercedes-Benz (Luboš Procházka)

1) Firma má v rámci koncernu vlastní pravidla, která uplatňuje, tato pravidla jsou mnohdy širší než zákonná úprava v ČR. Problém je ale většinou v jiných předpisech, které "nenavazují". Například zaměstnáváme vozíčkáře na el. vozíku, na kterém pořád sedí, a to v pátém patře, ale požární předpisy jsou stavěny jen pro zdravé lidi.

2) Postupuje se podle pravidel pro vnitřní a vnější výběrové řízení. Pokud se jedná o pozici, kde může dotyčný nebo dotyčná pracovat, aniž by to zakazovaly nějaké jiné předpisy, má stejné šance jako ostatní.

B. Braun Medical (Milan Filípek)

1) Osobně s principem pozitivní diskriminace souhlasím, protože některé sociální skupiny mohou být na trhu práce (a nejen na trhu práce) fakticky znevýhodněny. Pozitivní diskriminace je nástrojem, jak jejich fakticky méně výhodné postavení alespoň do určité míry narovnat. Velmi důležité je legislativně-technické provedení pozitivní diskriminace. Právní úprava musí být jasná a přesná.

2) U nás nemusíme žádný výběr v tomto smyslu provádět, protože je to jasné: pro zdravotně postižené, mladistvé nebo těhotné ženy jsou u nás nejvhodnější pozice v administrativě.

Česká pošta (Ivan Feninec)

1) Rozumíme tomu, že ve firmách, kde není společenská odpovědnost zakořeněna v jejich samotném základu a jejich přirozenosti, mohou tato pravidla pomoci systém podpory nastartovat. Na druhou stranu pevně stanovené kvóty mohou být kontraproduktivní ve smyslu obsazování pozic zvláštními skupinami zaměstnanců tzv. "za každou cenu". Jako firma zde totiž vnímáme tenkou hranici mezi pomocí a pozitivní diskriminací. V obecné rovině sledujeme nízké povědomí a vzdělávání české společnosti v problematice společenské odpovědnosti firem.

2) Napříč firmou jsme zpracovali analýzu pozic, které jsou vhodné pro zvláštní skupiny zaměstnanců (osoby se zdravotním postižením, absolventi a mladí do 30 let). Analýza zohledňuje specifika práce na jednotlivých pozicích a na základě jejích výstupů budeme tyto skupiny postupně dosazovat na vhodné pozice. V těchto analýzách budeme pokračovat i s ohledem na podporu zaměstnávání skupin zaměstnanců po mateřské či rodičovské dovolené a osob ve věku 50 let a více.

Siemens (Monika Boržíková)

1) Téma CSR (Corporate Social Responsibility)je ve společnosti Siemens jedním ze strategických pilířů odpovědného podnikání, a tudíž i jednou z priorit v přístupu k zaměstnávání zvláštních skupin. V oblasti společenské odpovědnosti máme dlouhodobě výborné výsledky zejména při zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Aktivní politika trhu práce ve vztahu k handicapovaným lidem bude v budoucnu kvůli demografickým změnám a úbytku pracovních sil nabývat stále více na důležitosti. Dlouhodobě má tato politika určité rezervy v pevně stanovených povinných kvótách, které v podstatě nutí zaměstnavatele obsadit profese nebo volit formu náhradního plnění. V celém systému chybí motivační prvek, který již zavedly některé země EU, a to je důraz na zvyšování investic firem do lidského kapitálu zlepšováním úrovně vzdělání a kvalifikace (viz. formy rekvalifikací, které zajišťuje např. soukromý sektor ve skandinávských zemích).

2) V Siemensu naplňujeme v oblasti zaměstnávání OZP polovinu povinné kvóty dané legislativou, pracovní místa však pro tyto účely nevytváříme a profese, které obsazujeme, jsou dostupné na volném trhu práce i pro uchazeče bez handicapu. Klíčem k úspěchu v práci s handicapovanými lidmi je individuální přístup, který věnujeme každému takovému zaměstnanci. Velmi dobře si uvědomujeme, že se jedná o oboustranně prospěšnou spolupráci, která pozitivně ovlivňuje atmosféru v pracovních týmech a otevírá prostor pro edukaci našich zaměstnanců v otázce přístupu k handicapovaným lidem a vzdělávání v dalších tématech společensky odpovědného chování.

Škoda Auto (Hedvika Chudárková)

1) Škoda Auto plní povinné kvóty při zaměstnávání zvláštních skupin zaměstnanců (především ve vazbě na zdravotní stav) vytvářením chráněných pracovišť a nákupem výrobků od dodavatelů s chráněnými pracovišti.

2) Vhodné pozice pro zvláštní skupiny zaměstnanců vybírá Škoda Auto na základě atestů profesí, resp. pracoviště, jak v přímé výrobě, tak v nepřímé výrobě. Pro stanovení takové pozice se vychází z ergonomicky vhodných pracovních podmínek, které se zohledňují již při tvorbě nových pracovních míst. Předmětem Škoda Auto ergonomie je i optimalizace stávajících pracovišť, resp. pracovních podmínek a vlivu pracovního prostředí na člověka.

ČEZ (Petr Víška)

1) Bereme je jako fakt, respektujeme je, pracujeme s nimi a dodržujeme je.

2) Pokud obsazujeme pracovní pozici, zvažujeme vždy dle jejího obsahu práce a lokalizace využití pro zvláštní skupiny zaměstnanců, zejména zdravotně postižené a absolventy škol bez praxe. V textu inzerátu se tento parametr pracovní pozice objeví. Několik vybraných technických pracovních pozic je určeno přímo pro absolventy. -

Související