Na změny, které přinesl NOZ, musely zareagovat i finanční instituce. Nové či obnovené instituty a jejich zařazení do katalogu produktů a služeb na straně jedné, změna terminologie na straně druhé - tím byly banky v posledních měsících zaměstnány. Změny vytvořily příležitost pro další soutěžení o klienty v konkurenčním prostředí bank. Co nejdůležitějšího banky změnily a co nového přinesly?

Změna terminologie

Primárně bylo potřeba sladit jazykové prostředky s NOZ, ZOK a dalšími novelizovanými předpisy. Základní změnou, již banky v poslední době prováděly, bylo sladění terminologie s rekodifikovanými předpisy. Inovace užívaných termínů se promítla jak do informačních letáků, tak i smluv a jiné související dokumentace. Změněné textaci podlehly i smluvní podmínky. Orientaci v nové terminologii se klientům snažila usnadnit například Raiffeisenbank: "Nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích znamenal pro banku změnu a zdůraznění ustanovení, která by se klientovi mohla jevit jako nepřehledná," přibližuje tiskový mluvčí Tomáš Kofroň. "V letošním roce jsme přistoupili ke zjednodušení procesů, které by měly klientům přinést nový, příjemnější a zajímavější standard," doplňuje Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky.

Modifikace nabízených produktů

S tím, jak NOZ zavádí nové nebo obnovuje staré právní instituty, otevírá prostor pro změny v nabízených produktech nebo pro vytvoření produktů nových. "K asi největším změnám došlo u pravidel poskytování hypoték pro financování koupě a výstavby nemovitostí," přibližuje Kofroň. K tomu došlo v důsledku recepce pravidla superficies solo cedit, kdy se stavby stojící na pozemku, jehož jsou součástí, nebudou samostatně zapisovat do katastru nemovitostí. "Řešením je uzavření smlouvy o právu stavby nebo sjednocení vlastnictví," přibližuje Kofroň. Doplňuje, že vliv na změny měl i fakt, že katastr nemovitostí přestane vytvářet zápisy o rozestavěných stavbách, které se stávají součástí pozemku. Největší změny ve službách souvisejících s nemovitostmi a hypotékami potvrzuje i Teubner. "Největší dopad na úvěrovou oblast měl nový zákon o katastru nemovitostí, který ovlivnil postupy pro zajištění úvěrů formou zástavy nemovitosti." Spíše než rušení starých produktů a vytváření zcela nových upřednostnila modifikaci stávajících i Komerční banka. "Celou širokou škálu produktů, které nabízíme, jsme upravili tak, aby odpovídala novým skutečnostem, které NOZ přinesl," uvádí Teubner. Kofroň z Raiffeisenbank doplňuje, že se změny dotkly i institutů, jako je dědění, respektive případy dědění účtů v případě úmrtí klienta.

Nové instituty

Banky reagovaly i na instituty, které NOZ přináší nově. Příkladem je svěřenský fond. "Zájem klientů o svěřenské fondy rozhodně cítíme. Jde o institut, který může vyřešit některé potřeby našich klientů v otázce mezigeneračního transferu i správy majetku," vysvětluje tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Komunikace s klienty

Jelikož je srozumitelnost bankovních produktů základem jejich využití, banky nepodceňují ani vytváření nových strategií, jak rekodifikaci a její vliv na bankovní služby přiblížit klientům. Za tímto účelem využívají jak tištěné materiály, tak on-line příručky a návody. "Připravili jsme elektronickou příručku se všemi hlavními změnami v oblasti bydlení a hypoték v souvislosti s novým občanským zákoníkem. V příručce se klienti dozvědí o změnách při koupi či prodeji nemovitosti, dopadu na stavbu nových nemovitostí i placení daní z nemovitostí. Dále pak jak se vyhnout podvodům a nepříjemnostem při pořízení nemovitosti, o právech a povinnostech pronajímatelů a nájemníků," přibližuje Kofroň. -

Související