Mezi 26. a 30. srpnem se v prostorách pražského hotelu Intercontinental uskutečnil 52. ročník Kongresu organizace AIJA (Association Internationale des Jeunes Avocats), která celosvětově sdružuje mladé právníky se zájmem o mezinárodní soukromé právo. Akce, jejímž mediálním partnerem je Právní rádce, se zúčastnilo přes 500 právníků, jejichž průměrný věk byl 35 let.

Organizace AIJA sdružuje právníky (advokáty a podnikové právníky), kteří ještě nedosáhli 45 let a věnují se mezinárodnímu soukromému právu. Členská základna čítá na 4000 lidí z přibližně 90 států světa a pravidelně pořádá nejen odborné konference a semináře s různým zaměřením. Pomyslným vrcholem těchto setkání je každoroční několikadenní kongres, jehož pořadatelství je putovní a v roce 2014 připadlo do "srdce Evropy".

"Cílem naší organizace už od jejího založení před 52 lety je prohlubování spolupráce a navazování přátelství mezi mladými právníky. Právě věkový limit nás činí unikátními ve srovnání s jinými podobnými komorami nebo spolky. Fakt, že po překročení pětačtyřicítky už nemůžete vykonávat žádnou výkonnou funkci, odbourává v AIJA soutěživost mezi členy v honbě za pozicemi. Kdo má zájem se zapojit do činnosti, může tak učinit ihned," vysvětluje smysl a výhody organizace její současná prezidentka Anita Schläpferová.

Soft skills...

Po svižné registraci se proplétám přeplněnou aulou na první seminář s názvem Personal Branding 2.0. "Vyzkoušíme si krátké cvičení. Všichni si stoupněte," hlásá do mikrofonu podsaditý muž a skoro zaplněný přednáškový sál stojí rázem na nohou. "Teď začneme chodit po místnosti a budeme se snažit představit s náhodným člověkem jako stydlivky. Jdeme na to!" Než se rozkoukám, už se mi s pohledem zavrtaným v zemi a rukama za zády představuje Belgičanka Marie. "A nyní to zkusíme jako děti!" zavelí přednášející Itzik Amiel, původním vzděláním právník, který se po 20 letech kariéry začal živit jako osobnostní kouč. O několik vteřin později na sebe infantilně pokřikujeme s kolegou z druhého konce řady. Vzápětí se představování naposledy opakuje - tentokrát jako staří přátelé s vřelým objetím.

Když je po všem, Itzik Amiel živě pochodující mezi obecenstvem vysvětluje, že personal brand (naše osobní značka) je to, jak nás vidí ostatní, a právě absolvované cvičení nám tedy má posloužit jako podnět k zamyšlení. Právě takzvané soft skills jsou podle Anity Schläpferové to, co v současnosti vyděluje nejlepší právníky. Není proto náhoda, že jedna ze vzdělávacích komisí AIJA nese název Skills, Career, Innovation, Leadership and Learning (SCILL).

... a hard skills...

Po Amielově přednášce pokračuji do vedlejšího sálu, kde probíhá panelová diskuse o (nejen) rodinných právních problémech s přeshraničním prvkem. Na modelové situaci manželského páru (Paul z Mexika a Roberta z Brazílie) panelisté vysvětlují problematiku zdanění v té které zemi, možnost a výhodnost získání občanství, co dělat v případě omezení svéprávnosti jednoho z manželů a další praktické záležitosti. Kromě "normálních" států jako Rakousko nebo Velká Británie nechybí informace o destinacích jako Gibraltar nebo Antigua.

Podobných naučných přednášek je v programu jednoznačná převaha. Nad každou z přednášek drží záštitu jedna z více než 20 komisí AIJA, které jsou specializované na jednotlivé oblasti práva. Nechybí tak komise litigační, arbitrážní, bankovní, daňová, pracovní, či dokonce sportovní. Ty pak pořádají ještě další akce v průběhu roku, kterých jsou dohromady přibližně dvě desítky.

Dopoledne i odpoledne probíhají najednou vždy tři přednášky nebo interaktivní semináře a není problém mezi nimi přecházet. Příjemné je, že i posluchač nezasvěcený do konkrétní oblasti práva si ze semináře něco odnese. Za vše hovoří název jednoho z nich: "Open source software for dummies: Are you underestimating technology in your business transactions?"

... ale hlavně zábava!

"Ahoj, já jsem Frída," představuje se z vlastní iniciativy mladě vyhlížející Švédka, která si s dalšími dvěma kolegy přisedla před začátkem jedné z přednášek. Poté, co se během kongresu tato situace opakuje ještě několikrát s jinými cizinci, mi začíná docházet, že akce není jen o získání znalostí. "Mám tady ještě pár kousků," říká Michael, se kterým jsem si potřásl rukou vzápětí, a mezi prsty převaluje několik různě rozstřižených podtácků. Ty dostal každý účastník na začátku s instrukcí, že musí najít parťáka, který bude mít odpovídající druhý kousek. Pokud se jim to povede, společně dostanou zadarmo pivo v "beer baru".

Jak říká jeden z hlavních pořadatelů Štěpán Holub, u piva vznikl i samotný nápad na organizaci kongresu. "Před dvěma roky jsme seděli na pivu s kamarádem ze Spojených arabských emirátů, který má české kořeny, a říkali jsme si, že AIJA v Praze ještě neorganizovala tak velkou akci, jako je její výroční kongres. Připadalo nám to jako dobrá myšlenka, a tak jsme prostě podali návrh tehdejší prezidentce AIJA. O návrhu pak rozhodlo bruselské Bureau, tedy výkonný orgán asociace," líčí Holub. Přípravám kongresu se pak organizátoři věnovali během posledních dvou let ve volném čase.

Pivní bar byl ale jen jednou z mnoha společenských příležitostí, jak se seznámit s jinými účastníky. Hned první večer proběhl "speed dating", další večer "cocktail dinner" v Anežském klášteře, dále večeře v české rodině, fotbalový zápas nebo výlet na Křivoklát s celodenním programem. Nejen pro sportovce byl pak připraven ranní běh na podporu lidských práv, o jejichž rostoucím významu v byznysové oblasti hovořila na své přednášce i Deborah Enix-Rossová, předsedkyně centra pro lidská práva při ABA (American Bar Association).

Podle reakcí účastníků se pražský kongres vyvedl nad očekávání. "Myslím, že kongres bude patřit k jedněm z nejúspěšnějších. Reakce byly nadšené. Účastníci byli celkově nadšeni z akademického programu, z Obecního domu, Anežského kláštera, ale i z řady drobných detailů, jako třeba aktivit podporujících networking mezi účastníky," řekl po skončení kongresu Holub. Jeho slova potvrdila i prezidentka organizace, která při jeho hodnocení nešetřila chválou. Nyní už se účastníci mohou pouze těšit na příští rok, kdy kulisy historické Prahy vystřídá anglický Londýn. -


Celodenní program na Křivoklátu.

Rychloseznamování (speed dating)

FOTO: Jan Malý

Související