reklama
reklama
15. 6. 2012 | poslední aktualizace: 15. 6. 2012  09:11
Přílepek v návrhu by prospěl developerům

Přílepek v návrhu stavebního zákona by prospěl developerům. Nikdo neví, kde se vzal

Do navrhovaného stavebního zákona se dostal dodatek o změně o ochraně půdního fondu, který snižuje poplatky při vyjímání pozemků z půdního fondu. Předseda příslušného výboru Stanislav Polčák o tomto přílepku ani nevěděl.
Petr Weikert
Petr Weikert
redaktor
Ilustrační foto
Ilustrační foto
autor: archiv_Stavitel

Poslanci se chystají zlevnit developerům zabírání pozemků. Novinku schovali do stavebního zákona jako přílepek, tedy druhý zákon, který s tím původním nesouvisí. Hlasovat o něm budou v pátek.

Změna se zrodila na jednání výboru pro veřejnou správu 23. května. U stavebního zákona poslanci zničehonic odhlasovali dodatek, že změní i zákon o ochraně půdního fondu, přestože to vůbec neměli na programu.

Jinak řečeno, dohodli se, že zlevní odvody do státní kasy za vyjímání pozemků z půdního fondu. Je to přitom rok, co stát platby po dvaceti letech zvýšil. Vláda to chtěla právě proto, že developeři živelně zabírali kvalitní půdu.

„Ta změna ale způsobila problémy. Třeba obec dostala příslib dotace, a aby ji obdržela, musela vyplatit výkup z půdního fondu,“ obhajuje změnu poslanec Jaroslav Krupka z ODS, který je zpravodajem výboru pro veřejnou správu.

Neví se, kdo dodatek navrhl

Kdo z poslanců na výboru návrh přednesl, nelze zpětně dohledat. Poslanec Krupka sice HN slíbil, že se podívá do záznamů, tři dny ale odpověď neposlal. Nezvyklé je i to, že o chystaných změnách neví nic ani předseda výboru pro veřejnou správu, který sám u hlasování byl.

„Že je tam přílepek, to je pro mě novinka. Byly to desítky stran různých pozměňovacích návrhů a odsouhlasili jsme je podle jejich čísel, detailně jsme každý z nich nerozebírali,“ přiznává Stanislav Polčák (TOP 09). Poslanecká iniciativa tak naplňuje všechny znaky toho změnit pod rouškou jednoho zákona bez povšimnutí úplně jiný zákon.

A právě tato praxe vadí ústavním soudcům. Soud první takový přílepek zrušil už v roce 2007. Praxe se totiž v té době rozmohla natolik, že se třeba kvůli dodatku k zákonu o ochraně svědků přestěhovala do Kroměříže Justiční akademie.

Podle Krupky je ale nyní rozdíl v tom, že spolu zákony „trochu souvisejí“, proto zásadní změny v zákoně o půdním fondu nejsou přílepkem. „Budeme to ale ještě diskutovat,“ uklidňuje.

Celý článek o dodatku bez autora čtěte v pátečních Hospodářských novinách.

ctete patek

Autoři: Petr Weikert
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Lidi, to je šance (Peté)
jak ty darmožrouty a vykutálnce, které platíme z našich daní,...
Cože?! (???????)
Všichni to vědí, a protože to chtějí prosadit, tak dělají blbce....
opět zlodějský svině odesácký (anonym)
těším se až je budem honit po ulicích s vidlema
Proto se k tomu nikdo nezná (Zřejmě to nebylo zadarmo)
ZLODĚJI
Onkel (Hans)
tak to je mazec, schvalují podle čísel a asi to ani nečtou. to...
Zobrazit diskusi
Moderní řízení
Moderní řízení je měsíčník poskytující výběr zahraničního i domácího know-how z oblasti organizace a řízení, manažerských dovedností a řízení lidských zdrojů. Informuje o nových trendech v řízení, přináší analýzy a výsledky výzkumů, případové studie, zkušenosti z řízení podniků, profily manažerů. Věnuje se i otázkám životního stylu, kariéry a vzdělávání manažerů.
Business Spotlight
Časopis Business Spotlight obsahuje témata z mezinárodního byznysu, managementu, interkulturní komunikace, business skills, networkingu, kariéry. Poskytuje jazykové vybavení pro klíčové komunikativní dovednosti. Součástí časopisu je učitelský leaflet Business English in the classroom a interaktivní webová stránka www.business-spotlight.cz.
Právní rádce
Právní rádce je odborným titulem v segmentu právní problematiky pro střední a vyšší management firem a zástupce právnických povolání. Jeho primárním zaměřením je poskytovat informace ze všech oborů práva, které souvisí s podnikáním a řízením firmy. Důraz je kladen zejména na obchodní, finanční a pracovní právo. Je platformou pro komunikaci advokátů, firemních právníků a dalších zástupců právních profesí. Součástí předplatitelského servisu je i elektronický newsletter PR.

Komentáře

Déjà vu

Evropská komise hrozí Polsku, že na ně uplatní zbrusu nové mechanismy dodržování rámce právního... 
Michal Tomášek

Šedesát pět

let uplyne letos od podpisu Pařížské smlouvy o založení prvního předchůdce dnešní Evropské unie... 
Michal Tomášek

Glosář

Co převratného víme o "novém" soukromém právu? Vlastně jen to, že někde (pochopitelně) drhne. Olej... 
Jaroslav Kramer
reklama
reklama
reklama