reklama
reklama
7. 6. 2012 | poslední aktualizace: 8. 6. 2012  09:08
Vycouvání z reformy VŠ Dobeše zklamalo

Ohromný krok zpět, hodnotí Dobeš konec reformy VŠ. Ustrašená vláda prý ubírá plyn

Bývalý ministr školství je stažením reformy vysokých škol zklamán. Podle něj ale teď "ustrašená" vláda celkově ubere plyn a nováček Petr Fiala ho určitě nepřidá. Zápisné, o kterém se stále uvažuje, Dobeš považuje jen za záplatu Kalouskova rozpočtu, která ničemu nepomůže.
Horší už to nebude. Exministr školství Josef Dobeš
Horší už to nebude. Exministr školství Josef Dobeš
autor: HN - Martin Svozílek

Reforma vysokých škol měla zásadně ovlivnit budoucnost českého vzdělávacího systému. Nejenže by spolu s ním vláda zavedla školné, změna by se týkala také systému rozdělování funkčních míst ve školství nebo přidělování akreditací.

Studenti, kteří se přes internet svolávali po tisících, tehdy zahájili několikatýdenní odboj. Na jeho konci se dočkali vidiny vítězství – tolik kritizovaný ministr školství, který chtěl reformu dokončit, na konci března rezignoval.

Jeho nástupce Petr Fiala ve čtvrtek v podvečer prohlásil, že se rozhodl návrh reformy stáhnout. "Je to velké zklamání. Opravdu mě to mrzí," reagoval v rozhovoru s IHNED.cz Josef Dobeš.

"Současný zákon je z roku 1998 a už absolutně nevyhovuje podmínkám. Bude to mít velký dopad na kvalitu vysokých škol," říká Dobeš. Podle něj je to jasný protireformní a protikonkurenční krok. A i když byl kvůli prosazování reformy kritizovaný, trvá na tom, že je hodně důležitá. "Čekáme na to nějakých sedm osm let a teď přichází ohromný krok zpátky. Postupně se propadáváme v konkurenceschopnosti," vysvětluje na příkladu, se kterým se před nějakou dobou setkal.

Japonská strana tehdy nabídla českým studentům hned několik míst na svých nejlepších univerzitách, oni ale neprošli vstupními testy z matematiky. "Na jejich místech jsou teď Němci," podotýká.

Ostrou kritiku veřejnosti i akademické obce, která se na něj v posledních měsících jeho působení na ministerstvu snesla, ale odmítá. "Já si to (reformu - pozn. red.) nevymyslel. Byla to věc, kterou jsem měl dotáhnout. Vláda ji měla v programovém prohlášení a já ji dostal za úkol," tvrdí Dobeš s tím, že ho kolegové ve vládě dokonce za pomalý postup v prosazování reformy kritizovali.

Největší problém při schvalování reformy, kterou doprovázela bouřlivá jednání s rektory, ale nevidí jen v samotném zavedení školného. Jde prý o udělování nezávislých akreditací i přidělování funkčních míst.

"Například rektor Hampl (rektor Univerzity Karlovy RNDr. Václav Hampl, DrSc. - pozn. red.) si reformu nejdříve přál, a pak byl proti. Ona se totiž dotkne i profesorů a funkčních míst. Rektor si pak už místo nevysedí tím, že bude na univerzitě třicet let. Musí ho vyhrát v mezinárodní konkurenci," vysvětluje.

Záplata Kalouskova rozpočtu

Školné by podle něj nepřekonatelným problémem být nemělo. Studenti ze sociálně slabších rodin by mohli být od placení osvobozeni, ať už částečně, nebo úplně. Ostatní by využili půjčky na studium nebo by si prostě našetřili. "Ať jdou na brigádu," říká.

Návrh ministra Fialy na zavedení zápisného namísto školného se mu nelíbí. "Zápisné je jenom záplata Kalouskova rozpočtu. Ničemu to nepomůže. Je to jen další způsob, jak od studentů získat peníze... Je to k ničemu," podotýká Dobeš.

Celý návrh na reformu VŠ teď podle něj "vyšumí", protože vláda je dva roky před volbami poněkud "ustrašená" a už ví, že žádné ovoce z plánovaných reforem nesklidí. "Vláda obecně ubere z plynu, blíží se volby. A pan ministr, jak je nový, tak určitě plyn nepřidá. Všechno se bude blokovat a zastavovat. Mně by to nebavilo," dodává.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
bohužel školství v této zemi nikoho nezajímá (anonym)
rozhodli jsme se odstranit ideovost,odstranit systém,osnovy atd....
Naše školství je úplně v rozkladu, (mih)
proč nepřevezmeme nějaký model ze zahraničí, když to neumíme....
Když platit, tak od 1. třídy (anonym)
Proč ne? Schopnost číst, psát, jíst příborem tepelně zpracovanou...
bobeš sice nebyl žádný zázrak (anonym)
ale alespoň se pokoušel "něco" dělat,tenhle bude oblíbenej,klídek...
Bohužel má stoprocentní pravdu (anonym)
Dobeš byl nevhodný člověk na ministra, ale tentokrát má stoprocentní...
Zobrazit diskusi
Moderní řízení
Moderní řízení je měsíčník poskytující výběr zahraničního i domácího know-how z oblasti organizace a řízení, manažerských dovedností a řízení lidských zdrojů. Informuje o nových trendech v řízení, přináší analýzy a výsledky výzkumů, případové studie, zkušenosti z řízení podniků, profily manažerů. Věnuje se i otázkám životního stylu, kariéry a vzdělávání manažerů.
Business Spotlight
Časopis Business Spotlight obsahuje témata z mezinárodního byznysu, managementu, interkulturní komunikace, business skills, networkingu, kariéry. Poskytuje jazykové vybavení pro klíčové komunikativní dovednosti. Součástí časopisu je učitelský leaflet Business English in the classroom a interaktivní webová stránka www.business-spotlight.cz.
Právní rádce
Právní rádce je odborným titulem v segmentu právní problematiky pro střední a vyšší management firem a zástupce právnických povolání. Jeho primárním zaměřením je poskytovat informace ze všech oborů práva, které souvisí s podnikáním a řízením firmy. Důraz je kladen zejména na obchodní, finanční a pracovní právo. Je platformou pro komunikaci advokátů, firemních právníků a dalších zástupců právních profesí. Součástí předplatitelského servisu je i elektronický newsletter PR.

Komentáře

Déjà vu

Evropská komise hrozí Polsku, že na ně uplatní zbrusu nové mechanismy dodržování rámce právního... 
Michal Tomášek

Šedesát pět

let uplyne letos od podpisu Pařížské smlouvy o založení prvního předchůdce dnešní Evropské unie... 
Michal Tomášek

Glosář

Co převratného víme o "novém" soukromém právu? Vlastně jen to, že někde (pochopitelně) drhne. Olej... 
Jaroslav Kramer
reklama
reklama
reklama