reklama
reklama
1. 6. 2012 | poslední aktualizace: 1. 6. 2012  14:42

Švarcsystém: bouře neutichá

Hospodářská komora chystá návrh nové úpravy zaměstnávání. Zároveň vyjadřuje nespokojenost s tvrdými postihy nelegálního zaměstnávání a s postupem úředníků inspektorátu práce. K diskusi s ministrem práce a sociálních věcí se včera v Brně sešli její zástupci.

Před nedávnem zvolili podnikatelé změnu zákona o zaměstnanosti postihující praktikování švarcsystému nejhorším legislativním počinem roku. Včera uspořádala v Brně Hospodářská komora XXIV. celorepublikový sněm, kterého se zúčastnil i Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí ČR.

„Nechceme být šikanováni úředníky, kteří kontrolují nelegální zaměstnávání,“ řekl na sněmu prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. S tvrdými postihy nelegálního zaměstnávání nejsou podnikatelé spokojeni. Právní oddělení Hospodářské komory připravuje novou koncepci, tzv. modifikovaný systém. Předložit ho chce Ministerstvu do jednoho měsíce. Mezi navrhovanými novinkami figuruje rovněž tzv. elektronická pracovní knížka, která má být odpovědí na požadavek, aby měl každý pracovník u sebe svoji smlouvu.

Současně Hospodářská komora sleduje a vyhodnocuje postupy inspektorátu. „Postihy inspektorátu práce jsou velmi tvrdé a vadí nám především arogantní chování úředníků při kontrolách,“ upozornil Petr Kužel.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek upozornil, že eliminovat práci na černo je v zájmu všech. Stejně jako řešení problému neodvádění sociálního a zdravotního pojištění či daně z příjmu. Řeč se nakonec stočila i k potřebě pružnějšího zákoníku práce a tématu pracovních povolení pro cizince. Kužel nakonec k celé věci řekl: „Diskuse s námi musí probíhat jako s nejsilnějším zastupitelem podnikatelské sféry této země.“

Autoři: Lucie Trojanova
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Moderní řízení
Moderní řízení je měsíčník poskytující výběr zahraničního i domácího know-how z oblasti organizace a řízení, manažerských dovedností a řízení lidských zdrojů. Informuje o nových trendech v řízení, přináší analýzy a výsledky výzkumů, případové studie, zkušenosti z řízení podniků, profily manažerů. Věnuje se i otázkám životního stylu, kariéry a vzdělávání manažerů.
Business Spotlight
Časopis Business Spotlight obsahuje témata z mezinárodního byznysu, managementu, interkulturní komunikace, business skills, networkingu, kariéry. Poskytuje jazykové vybavení pro klíčové komunikativní dovednosti. Součástí časopisu je učitelský leaflet Business English in the classroom a interaktivní webová stránka www.business-spotlight.cz.
Právní rádce
Právní rádce je odborným titulem v segmentu právní problematiky pro střední a vyšší management firem a zástupce právnických povolání. Jeho primárním zaměřením je poskytovat informace ze všech oborů práva, které souvisí s podnikáním a řízením firmy. Důraz je kladen zejména na obchodní, finanční a pracovní právo. Je platformou pro komunikaci advokátů, firemních právníků a dalších zástupců právních profesí. Součástí předplatitelského servisu je i elektronický newsletter PR.

Komentáře

Déjà vu

Evropská komise hrozí Polsku, že na ně uplatní zbrusu nové mechanismy dodržování rámce právního... 
Michal Tomášek

Šedesát pět

let uplyne letos od podpisu Pařížské smlouvy o založení prvního předchůdce dnešní Evropské unie... 
Michal Tomášek

Glosář

Co převratného víme o "novém" soukromém právu? Vlastně jen to, že někde (pochopitelně) drhne. Olej... 
Jaroslav Kramer
reklama
reklama
reklama